20. března 2017 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čapí hnízdo dotaci dostat nemělo, žádost obsahovala nepravdivé údaje, tvrdí server

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 55Diskuse
Miloš Zeman dorazil do Babišovy farmy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman dorazil do Babišovy farmy. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Dotace na výstavbu Čapího hnízda na Benešovsku neměla být udělena. Žádost totiž obsahovala nepravdivé údaje. Uvedl to server Neovlivni.cz, podle kterého šlo o podvod. Farmu vlastní Agrofert, který patří do svěřenských fondů ministra financí Andreje Babiše (ANO). Babiš novinářům řekl, že k věci nemá co říct.

Babiš i Agrofert dlouhodobě odmítají, že by byl v dotačním případu porušen jakýkoli zákon.

Server Neovlivni.cz tvrdí, že má, stejně jako policie, kompletní dokumentaci ke kauze. Uvádí, že proti dotaci byli experti, které najal Středočeský kraj, jenž 50 milionů korun přidělil. Projekt podle odborníků nebyl ekonomicky životaschopný.

Další dokumenty podle serveru dokazují, že žádost o dotaci obsahovala nepravdivé údaje. Šlo třeba o dobu splácení bankovního úvěru, který měl pokrýt financování projektu. „Samotné uvedení nepravdivé doby splácení je přitom podle unijních i českých regulí důvodem, aby taková žádost o dotaci byla okamžitě zamítnuta. Stejně jako pochybnosti o ekonomické rentabilitě,“ napsal server.

Babiš řekl, že se jedná o bludy šířené bývalými novináři vydavatelství Mafra, kteří z něj odešli poté, co se stal jeho vlastníkem (server Neovlivni.cz vede bývalá šéfredaktorka MfDnes Sabina Slonková - pozn. red.). „Já k tomu nemám co říct,“ uvedl Babiš po tiskové konferenci na ministerstvu financí. Údajné nedostatky v dokumentech nechtěl komentovat, protože je nepodával.

Policie má čas do konce března

Kauzou Čapí hnízdo se zabývá policie, které končí lhůta pro ukončení vyšetřování na konci března. Okolnosti získání dotace prověřuje také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

ČTK
  • 55Diskuse

Najdete na Lidovky.cz