Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie ukončila výslechy v kauze Čapí hnízdo, obvinění se nyní musí seznámit se spisem

Nebojte, kauzy Čapí hnízdo si ještě užijeme. foto:  Michal Šula, MAFRA

Policie ukončila výslechy v kauze Čapí hnízdo. Nyní ještě musí provést administrativní úkony a obvinění se seznámí se spisem, uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Poté policie vypracuje konečný návrh obvinění. Pokyn státního zástupce Jaroslava Šarocha, podle kterého měla policie do pátku doplnit vyšetřování o výslechy svědků, vyšetřovatelé podle Cimbaly splnili.
  9:24aktualizováno  9:46

„Policejní orgán pokyn státního zástupce splnil. Vyšetřování bylo doplněno především o, byť blíže nespecifikované, tak avizované výslechy svědků. S ohledem na procesní postupy vyplývající z trestního řádu je ve věci nutné ještě provést především administrativní,“ sdělil Cimbala.

„Těmito chybějícími úkony je například seznámení obviněných se spisovým materiálem a vypracování konečného návrhu,“ dodal. 

V kauze je stíhán premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, dříve Mayerová. Babiš i Nagyová, kteří jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu, dlouhodobě vinu odmítají.

Šaroch na konci srpna vrátil policistům případ k došetření, zejména právě proto, aby doplnili výslechy některých svědků. 

V pondělí například na policii vypovídal premiérův syn Andrej Babiš mladší, který byl v kauze v minulosti obviněn a jeho stíhání bylo posléze zastaveno. Babiš mladší novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Otec ze mě v kauze Čapí hnízdo udělal bílého koně, řekl Babiš mladší

Poté, co budou doplněny administrativní úkony, předloží policie spis Šarochovi k rozhodnutí. „Dle časového harmonogramu se předpokládá, že policejní orgán bude ve věci postupovat bez zbytečných průtahů,“ dodal Cimbala.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by farma jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

13. září 2021

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie stejně jako nyní navrhovala podání obžaloby.

Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně.

Zavlečení na Krym

Cimbala také doplnil, že v další kauze, která se týká údajného zavlečení premiérova syna na Krym, nadále pokračuje prověřování.

„Ve vztahu k věci týkající se ‚kauzy zavlečení na Krym‘, kdy dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení vykonává Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, nadále pokračuje prověřování. Policejní orgán se bude zabývat navazujícími úkony na nyní provedený výslech oznamovatele,“ uvedl v tiskové zprávě Cimbala. 

Andrej Babiš mladší také dlouhodobě tvrdí, že ho premiér nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym proto, aby mu znemožnil v kauze Čapí hnízdo vypovídat. Policisté už jednou případ odložili, mimo jiné uváděli, že se jim Babiše mladšího nepodařilo vyslechnout, protože žije dlouhodobě ve Švýcarsku. Od července je muž ale v Česku a proti svému otci veřejně vystupuje. Premiér Babiš tvrzení svého syna odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat