Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čapku, ty havlovskej ubožáku

Česko

OKRAJE

Na našem serveru www.lidovky. cz publikuje pravidelně své fejetony Karel Čapek. Teď zrovna napsal glosu o tom, že se blíží Vánoce a že by o tom měly noviny psát, protože lidé mají rádi, když se v novinách dočtou něco, co si mohou sami ověřit. Napsal to jako vždy brilantně, jemně, vtipně, s citem pro vyjádření obyčejné, ale důležité věci. Neměl přitom pocit, že právě sepsal něčeho světoborného, ale věděl, že je dobře, že to připomněl, že to do novin patří.

Karel Čapek měl štěstí, že to napsal v roce 1922. Kdyby to napsal teď, vyšlo by to kromě novin také na internetu a on by se za chvíli v diskusi dozvěděl, že je pitomec a lhář, že na takové žvásty není nikdo zvědavý, že je vůl, pravdoláskař, ať jde s těmi havlovskými kecy do p.. Přečetl by si, že novináři jako on jsou idioti, že nemají o čem psát, tak žvaní, a že by se měl živit něčím užitečným. Určitě by také někdo napsal, že to je hezké a že mu děkuje, ale tyto milé hlasy by byly v -menšině.

Karel Čapek nebyl žádná třasořitka a byl zvyklý i na tvrdé polemiky, třeba od Jaroslava Durycha nebo od F. X. Šaldy, také u komunistů a fašistů by věděl, co od nich může čekat. Ale i ti se většinou byli schopni podepsat. Věděl jak vypadají a o co jim jde. Tady by ho čekaly nějaké nicky. Byl by sice rozhodnutý si z toho nic nedělat a diskusi neotevírat, ale stejně by mu to nedalo, Olga a bratr Josef by mu sice říkali, aby si z toho nic nedělal, že to jsou chudáci, ale jeho už tak nahlodaná a tak trpělivě bráněná víra v člověka by tím nesílila. Chvílemi by si dokonce řekl, že s tím psaním do novin praští.

Ne, proboha, netvrdím, že do Lidovek anno 2009 píší Čapkové, natož bych se chtěl s ním srovnávat já. Na Karla Čapka skutečně nemáme. Ale to by ti, kteří v okamžiku, když mají možnost vzít svůj kyblík špíny a anonymně s ním chrstnout po komkoli, stejně nepoznali. Jim jde jen o jejich vlastní sprosťáctví. Proto má Karel Čapek štěstí.

O autorovi| Jiří Peňás, redaktor LN

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...