Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čas na zimní pneumatiky již dávno nastal

Česko

Obecně platí, že pneumatiky mají na jízdní vlastnosti až 30procentní vliv. Je tedy zřejmé, že používání vhodného obutí je pro bezpečnou jízdu nezbytné. Zimní pneumatiky fungují při běžné jízdě účinněji než letní od teploty přibližně sedm stupňů Celsia.

Zimní a letní pneumatiky se totiž neliší pouze dezénem, ale především svojí směsí. Zatímco letní pneumatiky v nízkých teplotách ztvrdnou, zimní jsou pružnější, a tím i přilnavější k povrchu silnice i za velmi nízkých teplot. Vzhledem k tomu, že už na většině území České republiky panují teploty kolem nuly, nastal čas na přezutí plášťů.

Stejně jako v případě letního obutí je důležité zachovat rozměry a technickou specifikaci zimní pneumatiky. V technickém průkazu vozidla je vyznačen minimálně jeden rozměr schválený pro ten který vůz. Zimní pneumatiky se poznají velmi snadno, na bočnicích totiž mají symbol M+S, což znamená Mud+Snow (bláto a sníh). Je dobré si uvědomit, že zimní pneumatiky se mohou lišit. Některé jsou navržené jako sportovní zimní obutí pro výkonnější vozy s rychlostním limitem i 270 km/h, které jezdí především po suchých nebo mokrých silnicích. Jiné zimní obutí je navrženo pro maximální záběrové vlastnosti na sněhu. Je proto vhodné se poradit s odborníky a prokonzultovat vhodné pneumatiky nejen podle rozměru, ale také podle způsobu používání. Obecně ale ve většině případů platí, že v zimě je každá zimní pneumatika lepší než jakýkoliv letní plášť.

Od 1. listopadu začala na vybraných silnicích v České republice platit nová značka „zimní výbava“, která stanovuje, že v daném úseku jsou řidiči povinni používat zimní pneumatiky, které mají u automobilů do hmotnosti 3,5 tuny hloubku dezénu větší než 4 mm. Jeden z úseků je také na dálnici D1 mezi 90. a 112. kilometrem, tedy na Vysočině.

S novou sezonou přicházejí se svými novinkami i pneumatikářské společnosti. Vlastnosti nových zimních pneumatik se v posledních letech dramaticky zlepšují. Nové produkty před zimou představuje většina značek na trhu.

Jednou z novinek zaměřených na komfort jízdy a nízký valivý odpor je pneumatika Firestone Winterhawk 2 se směrovým dezénem, která je určena pro použití na širokém spektru automobilů s ráfky o průměrech od 13 do 17 palců. Na sportovní vozy je naopak zaměřena nová pneumatika Pirelli Sottozero druhé generace vyrobená z nejnovější polymerové směsi.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!