Čas otevřených peněženek i srdcí

Letos bez čertů a čarodějnic, ale plné kouzel a romantiky – takové jsou nové vánoční pohádky. Nechybí ani příběhy drnkající na city diváků.

Vánoce jako doba, kdy se plní všechna tajná přání a kdy si můžeme dovolit beztrestně spočinout v náručí kýče a sentimentu – takové vnímání svátků se zakotvilo v úvahách televizních dramaturgů. Má to své opodstatnění. O Vánocích jsou lidé naměkko a otevírají nejen své peněženky, ale v lepším případě i srdce. Právě v této době jsou lidé nejvíce nakloněni tomu přispět na charitu, někomu pomoci nebo se alespoň empaticky vcítit do utrpení druhého.

I proto stále trvá milá tradice charitativních adventních koncertů. A i proto najdeme na Štědrý den odpoledne na ČT 2 televizní film Vánoční příběh, věnovaný „všem dětem, které nikoho nemají“. Podle vlastní knihy ho natočila Monika Elšíková a vypráví o exotickém chlapci řečeném Bubu, který právě na Štědrý den najde svou novou rodinu.

Sirotek je hlavním hrdinou pohádkového příběhu O kominickém učni a dceři cukráře, kterým si můžeme zpříjemnit podvečerní smažení kapra. Snímek Pavla Jandourka je zabalen do sympatické prvorepublikové atmosféry malého města. Hlavní hrdina, kominický učeň Tomáš, tu musí prokázat hodně sebezapření a vytrvalosti, aby odolal ústrkům těch, kteří mu nepřejí, a nakonec dosáhl svého. Bez malé pomoci kouzelné babičky by to ale nejspíš nezvládl.

Jiný pohádkový model, nicméně s podobným morálním akcentem, najdeme v příběhu O dívce, která šlápla na chléb. Podle pohádky Hanse Christiana Andersena ho napsala Lucie Konášová a natočil ho – stejně jako hlavní štědrovečerní pohádku – Jiří Strach.

Ten do hlavní role obsadil svůj „princeznovský objev“ Luciu Molnárovou, jejíž herecký projev dotvořila svým hlasem Andrea Elsnerová. Strachova pohádka sice kompletně vznikla ve studiu, nicméně má svůj originální půvab a hlavně neotřelý příběh.

Tentokrát jde o nápravu pyšné dívky (té, co šlápla na chléb), která se musí propadnout až na bahnité dno (doslova), aby si začala vážit druhých a nemyslela jen na sebe.

Na docela jinou poetiku vsadila Jitka Němcová s pohádkou Křišťálek meč. Ta se celá točila v lesích a na hradech a snaží se co nejvěrněji evokovat atmosféru středověku. I tento pohádkový příběh se obejde bez nadpřirozených bytostí. Nicméně tu opět hrají velkou roli kouzla a prokletí a stejně jako v předchozích pohádkách na ně platí jen dobré srdce a čistá láska.

Láska je ostatně klíčovým motivem všech (nebo alespoň většiny) pohádek. Pro ty letošní to platí stoprocentně. Liší se sice poetikou, zasazením do historie, výpravou a nákladností, ale vždy vyprávějí „stejný“ příběh: o tom, jak pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí.

***

Pohádka Křišťálek meč se točila v lesích a na hradech a snaží se vyvolat atmosféru středověku.

ESPRIT CLUB POPRVÉ NA KVIFF: STYLOVÁ PREMIÉRA ROKU

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů

Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.