12. července 2013 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Letouny CASA konečně můžou do bojů. Po dvou letech splnily testy

Se 114 lidmi se letouny zvedly z letiště Kecskemet v úterý dopoledne, po přistání v kosovské Prištině zase nabraly stejný počet vojáků pro cestu zpátky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Se 114 lidmi se letouny zvedly z letiště Kecskemet v úterý dopoledne, po přistání v kosovské Prištině zase nabraly stejný počet vojáků pro cestu zpátky. | foto: Armáda ČR

PRAHA Ministerstvu obrany i vedení armády se citelně ulevilo. Jen několik dnů staré výsledky vojskových zkoušek ukazují, že transportním letounům CASA konečně funguje systém pasivní ochrany a stroje tak můžou do bojových oblastí.

"Náčelník generálního štábu se dnes seznamuje s dokumentací k vyhodnocení zkoušek," přiblížila LN Jana Růžičková, mluvčí velení armády, bez dalších podrobností. Oficiální výsledky chce ministerstvo a generální štáb představit hned v pondělí.

Testy se podařily až napotřetí

"Prověřované systémy, včetně DAS (systém pasivní ochrany, pozn. red.), vykazovaly téměř nulovou chybovost," zjistily LN od důvěryhodného zdroje z vedení resortu. Informaci nezávisle na něm potvrdil i další ministerský úředník.

ČTĚTE VÍCE:

Systém DAS chrání letoun před případným ohrožením raketou, mimo jiné vystřeluje i klamné cíle. Dlouho nefungoval podle představ vojáků, nynější testy byly už třetí v řadě. Když nyní pracuje správně, CASA může operovat i mezi základnami v Afghánistánu. Tedy tak, jak bylo při podpisu kontraktu nákup letounů za 3,5 miliardy korun plánováno. Její případné nasazení ale musí nejdříve schválit poslanci.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!