6. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jakl, Klaus, Hasenkopf, Blažek? Někdo lže o původu amnestie

Novoroční projev prezidenta Václava Klause | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novoroční projev prezidenta Václava Klause | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Nejprve se mluvilo o "širokém okruhu tří lidí". Než se však podařilo spolutvůrce amnestie identifikovat, obrátila se pozornost na ministerstvo spravedlnosti. Kdo nastavil mantinely kontroverzní amnestie? Projděte si časovou osu, která nabízí chronologický přehled odpovědí, které dosud zazněly.

Už přes čtyři měsíce se vede debata o tom, kdo bývalému prezidentovi Václavu Klausovi pomáhal sepsat znění amnestie, která vyvolala řadu kritický ohlasů. Když tento dotaz položil 3. ledna server Lidovky.cz tehdejšímu řediteli politického odboru Pražského hradu Ladislavu Jaklovi, hovořil o "širokém okruhu tří lidí", se kterými prezident vedl dlouhé polemické debaty.

Po identitě těchto osob pátraly Lidové noviny. Když za jednoho ze spolutvůrců označily Pavla Hasenkopfa, tehdejší hradní právník se proti tomu ohradil. Připustil, že psal jeden z návrhů. Kdo však sestavil finální verzi, tvrdil, že neví.

ČASOVÁ OSA: Spor o autorství amnestie

Kdo vymyslel a kdo sepsal řádky novoroční amnestie, která vyvolala tak rozporuplné reakce? Projděte si chronologicky seřazené výroky, které na téma autorství amnestie od začátku ledna zazněly.

Časová osa k amnestii

Jakmile ho však opětovně koncem dubna jmenoval jako jednoho z autorů amnestie hradní kancléř Vratislav Mynář, Hasenkopf otočil a prohlásil, že ví, kdo parametry amnestie nastavoval. Nebyl to prý on, ukázal na ministerstvo spravedlnosti. Zatímco ministr Pavel Blažek sdělení popřel, Hasenkopf vyrukoval s tím, že má důkazy, které předal k prostudování prezidentovi Miloši Zemanovi.

Zeman totiž už dříve prohlásil, že se pokusí zjistit jména osob, které Klausovi s amnestií pomáhaly. Dokumenty od Hasenkopfa obsahují čísla počítačů, na kterých návrhy vznikly a které tedy mohou vést k autorovi amnestie.

K TÉMATU:

"Předal jsem mu (Zemanovi) svůj návrh amnestie a další návrh, o kterém jsem přesvědčen, že vznikl na ministerstvu spravedlnosti. Předal jsem mu i konečnou verzi amnestie, jak to někdo na Hradě podle mě upravil na základě té ministerské," řekl.

Zde zatím příběh autorství amnestie končí. "V případě, že se k dokumentům bude chtít pan prezident vyjádřit, učiní tak v příštích dnech," řekla v neděli mluvčí Hradu Hana Burianová. Hasenkopf žádá omluvu Mynáře za to, že ho zařadil mezi spolutvůrce amnestie. Pokud omluva nepřijde, zveřejní jméno autora sám. 

Co dosud zaznělo ve sporu o autorství amnestie?

Prohlédněte si přehlednou časovou osu - ZDE

spaŠárka Pálková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!