28. července 2019 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část kradených dat klientů T-Mobilu měla odkoupit agentura STEM/MARK na fiktivní fakturu, vyplývá z rozsudku

T-Mobile (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-Mobile (ilustrační foto). | foto: Reuters

Praha Za část kradených dat 1,2 milionu klientů od telekomunikačního operátora T-Mobile měla agentura STEM/MARK zaplatit nejméně 120 000 korun. Citlivá data měla odkoupit od dvou bývalých zaměstnanců a tuto transakci krýt pomocí fiktivních faktur. Za zcizení a prodej dat byli oba tehdejší zaměstnanci T-Mobilu pravomocně odsouzeni, pokutu dostal rovněž samotný operátor, který nedostatečně zabezpečil data více než milionu zákazníků.

Vyplývá to z rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 10, uvádí server iRozhlas.cz. Data měl pro firmu odkoupit někdejší manažer Tomáš Říha, který tehdy v agentuře zastával pozici zástupce ředitele. Platbu za citlivé údaje kryl pomocí fiktivní faktury. Mimo jiné na opravu IT sítí, včetně stavebních prací v call centru. Podle soudu ale tyto práce nikdy nebyly provedeny.

V rámci takzvaného narovnání se Říha přiznal, uhradil škodu a musel rovněž darovat státu peníze určené na pomoc obětem trestné činnosti. Díky tomu bylo podle informací serveru trestné stíhání zastaveno, přičemž poškozený T-Mobile s takovýmto řešením souhlasil.

Současné vedení agentury STEM/MARK se od Říhy distancuje. Stávající ředitel společnosti Jan Tuček pro iRozhlas.cz řekl, že celou kauzu považuje za uzavřenou a vnímá ji jako selhání jednotlivce.

Pokutu dostal rovněž samotný operátor. Za nedostatečnou ochranu citlivých dat mu Úřad pro ochranu osobních údajů udělil pokutu ve výši 3,6 milionu korun. Podle mluvčí T-Mobilu společnost od té doby posílila bezpečnostní opatření, aby k podobným případům v budoucnu nemohlo dojít. Ke krádeži dat došlo v dubnu roku 2016. Dvěma bývalým zaměstancům za to soud na začátku července vyměřil podmíněné tresty ve výši 1,5 a 2,5 roku. Zároveň musí zaplatit pokutu 108 000 a 189 000 korun.

Lidovky.cz, hemHelena Malá

Advantage Consulting, s.r.o.
Vývojář C# .NET

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz