Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Část ODS se bouří proti sbližování s Havlem

Česko

PRAHA Spekulace o zapojení Václava Havla do předvolební kampaně ODS a plány na spolupráci s lidmi z exprezidentova okolí rozdělily občanské demokraty.

Europoslanec Ivo Strejček požaduje okamžité svolání mimořádného ideového kongresu. Kvůli možnému Havlovu angažmá se vzdal účasti v týmu, který má připravit kampaň pro předčasné volby.

„Jsem šokován rozhovorem Topolánka v Hospodářských novinách a na základě tohoto rozhovoru jsem okamžitě oznámil Petru Nečasovi svoji rezignaci na místo ve čtyřčlenném týmu ODS, který připravuje volební program pro podzimní volby. To už si musí pravdoláskovci napsat sami,“ řekl serveru iDnes Strejček. Důvodem bylo Topolánkovo prohlášení, že by ODS měla na svou stranu získat lidi z okolí Václava Havla. „Jsem šokován. ODS prochází přeměnou na Občanské fórum číslo dvě,“ uvedl Strejček. Kvůli tomu navrhl mimořádný ideový kongres. „Považuji to za tak zásadní, že k tomu má členská základna co říci. Je to loupež za bílého dne,“ prohlásil Strejček.

Rozčarováním se netají ani poslankyně Eva Dundáčková. „Že se dostaneme až mezi takzvané pravdoláskovce Václava Havla a úplně tím popřeme dosavadní vývoj ODS, to se přiznám, že mě to samotnou zaskočilo,“ řekla LN Dundáčková. Očekává, že se k tomu ODS urychleně většinově postaví. „Já to vnímám jako boj o konečnou podobu a likvidaci pravicového členstva ODS, protože je pravdou, že se strana posouvá ke středu. Pro mě je to velké rozčarování a budu z toho pro sebe vyvozovat důsledky,“ uvedla poslankyně.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Podle Dundáčkové se ODS posouvá do středu dlouho. „Proto jsem taky založila ve straně rebelskou skupinku, ze které vzešel Vlastimil Tlustý, který už v ODS není. Ten pocit je velmi silný,“ poznamenala. Strejčkův požadavek svolat mimořádný ideový kongres chápe. „Pan kolega Strejček má před eurovolbami. Že by sám chtěl vědět, za kterou stranu kandiduje, tomu se nedivím,“ uvedla Dundáčková.

„To, že ODS směřuje někam jinam, jsem říkala už před tři čtvrtě rokem. Spojení s Havlem to jenom potvrzuje. Vidím tu pravdolásku i v zákonech. Za naší vlády vstoupil v platnost například šílený zákoník práce. Mohli jsme to zastavit, a neudělali to,“ tvrdí poslankyně Alena Páralová. Možné spojení s Havlem a Topolánkova touha získat „jeho“ lidi překvapilo i Borise Šťastného. „Pro mě to bylo jako rána z čistého nebe. Ve vnitrostranických debatách jsme o tom nikdy nemluvili. Dozvěděl jsem se to z novin. Jde o dva jiné politické světy,“ prohlásil poslanec. „Je to ale odpovědnost Mirka Topolánka,“ dodal. Podle Šťastného má z „ideového hlediska“ pravdu prezident Václav Klaus, který prohlásil, že se ODS mění v nové Občanské hnutí. Tato strana vznikla na počátku 90. let v reakci na založení ODS. Figurovali v ní hlavně lidé tehdy ideově propojení s Havlem. Ve volbách v roce 1992 ale strana propadla a pak zanikla. „Skutečně se jedná o novou ODS, respektive o vzestup jednoho křídla uvnitř ODS, se kterým jsem se já v minulosti nikdy nemohl identifikovat,“ napsal LN Klaus. Vyjádřil se i k Havlově pochvale k „nové“ tváři ODS. I kvůli tomuto trendu prý ODS loni opustil. Oslavy ODS asi bez Klause Spor Klause s částí ODS, kterou reprezentuje předseda Mirek Topolánek, dokumentuje i spor mezi Hradem a hlavní kanceláří ODS o to, zda byl prezident pozván na dnešní oslavy 18. narozenin strany, kterou 20. března 1991 Klaus spoluzakládal. „Přísahám Bohu, že jsme pana prezidenta pozvali. Posílalo se mu to minulý týden mailem a pozvánka šla i písemně na podatelnu,“ prohlásil mluvčí ODS Milan Bouška.

Hrad však tvrdí opak. „Do dnešního dne jsme žádné pozvání na tuto akci do Kanceláře prezidenta republiky nedostali,“ řekl LN prezidentův mluvčí Radim Ochvat. „Fakt nevím, co se mohlo stát, že pozvánku nedostal. Třeba to z podatelny trvá déle, než se to dostane jemu do rukou. Každopádně jsme pozvánku odesílali dnes znovu,“ tvrdí Bouška.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...