2. listopadu 2018 19:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část poslanců chce vyšetřit vliv Ruska a Číny v Česku. Navrhují vznik vyšetřovací komise

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 164Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

Praha Čtyři desítky poslanců navrhují sněmovně vznik vyšetřovací komise, která by prověřila vliv autoritářských režimů na dění v Česku. Vytvoření komise iniciovala poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Oznámila to v pátek na svém twitterovém účtu. Vycházela především z výročních zpráv civilní kontrarozvědky, která opakovaně upozorňovala na aktivní působení ruských a čínských zpravodajských služeb v ČR.

„Poslanci by se měli zabývat vlivem zejména Ruska a Číny u nás. Proto jsem iniciovala zřízení vyšetřovací komise,“ uvedla Langšádlová. Návrh chtějí poslanci předložit v návaznosti na očekávané zveřejnění zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o jejích zjištěních za rok 2017, řekla poslankyně serveru Echo.24.cz.

02.listopadu 2018 v 16:01, příspěvek archivován: 02.listopadu 2018 v 19:42

Poslanci by se měli zabývat vlivem zejména Ruska a Číny u nás. Proto jsem iniciovala zřízení vyšetřovací komise. https://t.co/cKh7J1tagq

Komise by podle něj měla zhodnotit stav aktivit cizí moci nepřátelských vůči zájmům Česka, identifikovat slabá místa ČR v tom, jak takovým vlivům čelit, nebo doporučit vládě a poslancům přijmout konkrétní opatření. Sněmovna by mohla například prosadit přehodnocení skutkové podstaty trestného činu vyzvědačství.

„Vycházeli jsme z několika podkladů, včetně zpráv BIS za roky 2015 a 2016. Pravidelně je v nich zmiňován ruský a čínský vliv. Chceme apelovat na kolegy, aby komisi ustavili, protože lze předpokládat, že i v té nové zprávě za rok 2017 bude tento vliv zahrnut,“ řekla serveru Langšádlová.

Komise by podle ní měla vyhodnotit mimo jiné roli zájmu autoritářských režimů v jednání prezidenta republiky, jejich vazby na české politické strany, propagandistické kampaně nebo vazby obchodních společností z autoritářských režimů na české státní a politické instituce.

Návrh na ustavení sněmovní vyšetřovací komise „pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému“ podepsali podle webu zástupci TOP 09, Pirátů, lidovců a STAN a také jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD. Čtyři desítky signatářů jsou potřeba k tomu, aby se sněmovna návrhem zabývala.

ČTK
  • 164Diskuse