Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Část středních Čech zasáhly extrémní srážky. Voda komplikuje dopravu a pršet má dál

Česko

  8:17aktualizováno  11:17
V části Středočeského kraje extrémně prší a vydatné deště lze očekávat i nadále. Meteorologové ráno vydali výstrahu pro okresy Beroun, Příbram a Praha-západ, a to s nejvyšším stupněm nebezpečí. Upozornili na to, že hrozí podemletí krajnic a mostů, vyvracení stromů, lokální sesuvy půdy a vzestupy hladin. Odpoledne budou srážky od jihu slábnout a ustávat, informoval v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Česko zasáhnou bouřky a vydatné deště. foto: Shutterstock

Na stanici Dobřichovice spadlo za posledních šest hodin více než 50 milimetrů srážek. „Na jihozápadě Středočeského kraje i v sousedních okresech Plzeňského a Jihočeského kraje nadále vydatně prší, v nejbližších hodinách může ojediněle spadnout dalších 30 milimetrů,“ varovali před vytrvalým deštěm meteorologové.

Na frekventované železniční trati spojující hlavní město a Beroun byl ráno úplně zastaven provoz poté, co se u Černošic na trať sesunul svah. V 8:30 byl provoz obnoven po jedné ze dvou kolejí, i tak ale mezi pražským Radotínem a Dobřichovicemi jezdí nadále náhradní autobusová doprava, autobusové linky byly prodlouženy z Černošic do zastávky Nádraží Radotín. Některé dálkové vlaky jezdí v úseku výluky odklonem přes Rudnou u Prahy a se zpožděním.

„Na jihozápadě Středočeského kraje a v sousedících okresech na východě Plzeňského kraje spadlo v noci a ráno za šest hodin 20 až 40 milimetrů, v extrémech až 60 milimetrů. Během dopoledne a odpoledne bude pásmo vydatných srážek postupovat přes západní polovinu Čech dále k severu do Ústeckého a později i Libereckého kraje,“ uvedli meteorologové. Výstraha na vydatné až extrémní srážky platí pro západní polovinu Čech do dnešních 17:00.

Kvůli vydatným srážkám se mohou dnes a v noci na pátek rozvodnit hladiny, na menších tocích se nedá vyloučit překročení prvního, nejnižšího povodňového stupně. Na řece Kocábě ve Štěchovicích u Prahy je vyhlášen 2.stupeň povodňové aktivity. Je zřejmé, že dosáhne nejvyššího 3.stupně a že se rozvodní další řeky. První stupeň povodňové aktivity platí na Klabavě v Hrádku v Plzeňském kraji, vyplývá z informací na webu povodňové služby ČHMÚ. Hasiči v Praze a Středočeském kraji evidují od rána zvýšený počet výjezdů, museli především čerpat vodu ze zatopených sklepů či suterénů domů.

Ze školy v Černošicích hasiči evakuují děti kvůli podezření, že voda narušila statiku objektu. V Lidicích zachraňují lidi z auta uvízlého ve vodě.

Hasiči v souvislosti s počasím evidují zvýšený počet výjezdů. „Výstraha od ČHMÚ se vyplnila, v západní části kraje intenzivně prší. V tento okamžik je situace nejhorší v okrese Praha-západ, především kolem Černošic, tam řešíme kolem deseti událostí spojených primárně s čerpáním vody ze zaplavených nemovitostí,“ řekl v 9:00 mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat