Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část zisku jsem chtěla dát na volby, řekla Salačová u soudu

Spolupracující obviněná v kauze Davida Ratha Ivana Salačová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolupracující obviněná v kauze Davida Ratha Ivana Salačová. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA Podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) soudu řekla, že částí zisku z opravy zámku v Buštěhradu chtěla přispět na krajské volby 2012.

Vyjádření Salačové přišlo jako komentář k policejním odposlechům, které v případu přehrává Krajský soud v Praze. Uvedla, že nešlo o jasně stanovenou částku. "Rozhodně to nebylo tak, že budu na volby přispívat předem určenou částkou," řekla před soudem Salačová.

Vzhledem k tomu, že Rath i spoluobviněná Kateřina Pancová byli členy ČSSD, přicházela by v úvahu daru právě sociální demokracie. To ale Salačová po skončení jednání u soudu popřela (rozhovor čtěte ZDE). Peníze nakonec žádné straně nedala. Špičky ČSSD mezitím ale přispěchaly s prohlášením, že v účetnictví strany žádný dar od Salačové není (viz box).

Bohuslav Sobotka o ničem neví

  • "Přispět by mohla podle našich pravidel pouze formou písemné darovací smlouvy, se kterou by musela ČSSD souhlasit. Tato smlouva by byla následně automaticky zveřejněna. Pokud vím, žádný takový dar ČSSD nikdy neobdržela. V současné době by navíc takový dar procházel transparentním účtem," uvedl v reakci šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
  • Místopředseda sociální demokracie pro hospodaření Martin Starec odkázal na přehled darů a výroční zprávu dostupnou na webu strany. Tam žádný dar od Salačové není.

Rath si stěžoval na kvalitu zvuku

Salačová také uvedla, že částem odposlechů, které jsou lépe slyšitelné, nemusí nezasvěcený člověk rozumět, a pokusila se je vysvětlit. Rath si ve středu stejně jako v úterý, kdy soud odposlechy začal přehrávat, stěžoval na zhoršenou kvalitu záznamu a nesrozumitelnost.

ČTĚTE TAKÉ:

Středeční přehrávaný záznam se týkal schůzky Salačové s další obžalovanou, Kateřinou Pancovou v její ředitelské kanceláři v kladenské nemocnici v prosinci 2011. "Byla jsem na návštěvě u paní doktorky, ukázala mi tabulku, která byla nesrozumitelná," řekla podnikatelka. V dokumentu prý byl rozpočet na opravu Buštěhradu. Salačová soudu také zmínila, že podepsala smlouvu s firmou Konstruktiva Branko. "Ze zisku se máme dělit 70 na 30, byla to gentlemanská dohoda," dodala. Manažer firmy Pavel Drážďanský je také mezi obžalovanými.

V dalších záznamech bylo například slyšet, jak Pancová rozebírá se svým přítelem Petrem Kottem, který s ní a Rathem patří v kauze mezi hlavní obžalované, například postupy týkající se nákupu akcií a zlata. S jiným člověkem se také bavila o provozu nemocnice. Pancová soudu řekla, že se jednalo o standardní poradu s náměstkem nemocnice. Bavili se podle ní o stavebních pracích placených z dotací Evropské unie. "Byla to provozní porada, které jsme měli téměř obden," dodala.

Rath s Kottem soudu opakovaně namítali, že odposlechům není rozumět. Rath také uvedl, že některé nahrávky neodpovídají jejich přepisu, který současně s poslechem může číst. "Ačkoliv v přepisu se zmiňuje mé jméno, nic takového nezaznělo," dodal. Řekl také, že témata, o kterých se lidé na záznamech baví, nemusely nic znamenat. "Jedna věc je, jestli se někdo s někým sejde a povídá se. Nemusí to odpovídat realitě, tedy jak se to promítlo ve skutečnosti. Já říkám, že nepromítlo," řekl exposlanec.

Žalobce Petr Jirát považuje policejní odposlechy za hlavní důkaz a je přesvědčen o jejich významu. Podle něj je vše důležité srozumitelné a také přepisy odpovídají nahrávkám. Navíc se prý zatím jedná o první odposlechy a nejdůležitější prý budou na řadě postupně.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...