20. srpna 2014 9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Částečná amnestie pro soudce Berku? Soudy ji musí opět řešit

Jiří Berka na archivním snímku z roku 2006 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Berka na archivním snímku z roku 2006 | foto: ČTK

BRNO Justice musí opět řešit rozsah amnestie v kauze údajných konkurzních podvodů kolem ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky. Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jenž nesouhlasil s částečným zastavením stíhání Berky a bývalých konkurzních správců Daniela Thonata a Lubora Kindla.

Nové rozhodnutí musí vynést táborská pobočka Krajského soudu v Českých Budějovicích. Uvedla to ve středu Oldřiška Maršálková ze sekretariátu předsedkyně Nejvyššího soudu. Dovolání podali také právníci Berky, Thonata a Kindla, kteří se naopak domáhali úplného zastavení stíhání. Jejich podněty soud odmítl, což znamená, že naslouchal spíše argumentům státního zastupitelství. Dosud však nezveřejnil odůvodnění svého verdiktu. Rozhodnutí, na které ve středu upozornila Česká televize, je patrné pouze z kusého záznamu v databázi InfoSoud.

PSALI JSME:

Podle zrušeného rozhodnutí mělo stíhání pokračovat jen v případech konkurzů firem Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře v Čechách, Mostecké obchodní sdružení export, import a Grafostroj. V ostatních konkurzech, které skupina údajně zmanipulovala, mělo stíhání skončit kvůli přílišné délce řízení.

Konkurzy bez podkladů a odčerpané stamiliony

Podle původní obžaloby gang způsobil deseti firmám, které měl Berka na základě zfalšovaných dokumentů poslat do konkurzu, škodu 264 milionů. Dalších 202 milionů se prý pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod skutečnou cenou. Soudce Berka údajně vyhlašoval konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

Amnestii oznámil loni na Nový rok tehdejší prezident Václav Klaus. Zastavil stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let vězení. Rozhodnutí dopadlo také na řadu případů hospodářské trestné činnosti s vysokou škodou.Nejvyšší soud už na základě série dovolání nejvyššího státního zástupce zrušil zastavení stíhání v nejméně sedmi případech. Důvodem bylo většinou to, že se obžalovaní nějakou dobu skrývali v zahraničí.

Lidovky.cz, ČTK