Cavendish zase slaví. Letos už počtvrté

BORDEAUX Britský cyklista Mark Cavendish vyhrál v hromadném spurtu 18. etapu Tour de France s cílem v Bordeaux a připsal si letos už čtvrté dílčí vítězství.

Před dnešní rozhodující časovkou nedošlo k žádným změnám v průběžném pořadí – vede Španěl Alberto Contador o osm sekund před Lucemburčanem Andym Schleckem. Český jezdec Roman Kreuziger je devátý.

Po náročných dnech v Pyrenejích byla rovinatá etapa o délce 198 km relativně odpočinkovou záležitostí. Poté, co peloton v závěru dostihl posledního ze čtveřice uprchlíků ve složení Matti Breschel, Jerome Pineau, Benoit Vaugrenard a Daniel Oss, rozhodovalo se podle očekávání v hromadném spurtu.

V cílové rovince se Cavendish chytře vyvezl za Italem Alessandrem Petacchim, zhruba 200 metrů před páskou vyjel z jeho vzduchového pytle a nikým neohrožován si dojel pro své celkové 14. vítězství na Tour.

Před třetího Petacchiho se ještě dostal Novozélanďan Julian Dean, šestatřicetiletý Ital nicméně i tak získal zelený trikot pro vedoucího muže bodovací soutěže.

Z něj vysvlékl Nora Thora Hushovda, jenž dnes zaútočil příliš brzy a ztrácí 10 bodů. V závěrečném finiši v Paříži má ovšem šanci na prestižní vítězství i Cavendish, který zaostává o dalších šest bodů.

„Jsem strašně šťastný. Je neuvěřitelné, co můj tým zase předvedl. Bez Marka to nebylo vůbec jednoduché, ale po tom, jak mi to perfektně připravili, jsem prostě vyhrát musel,“ připomněl pětadvacetiletý Cavendish absenci svého dvorního rozjížděče Marka Renshawa, jenž byl kvůli svému ataku hlavou na Deana v 11. etapě ze závodu vyloučen. „Budu se teď snažit vyhrát na Champs-Élysées, abych získal zelený trikot,“ dodal Cavendish. V dnešní časovce totiž sprinteři s body moc počítat nemohou.

Kreuziger ztrácí 10:12 minuty Všichni favorité včetně 41. Kreuzigra dokončili včerejší etapu v hlavním poli možná už s myšlenkami na sobotní časovku o délce 52 km, která určí konečné pořadí.

Jediný český účastník Tour Kreuziger ztrácí na lídra Contadora na deváté pozici 10:12 minuty. Za osmým Ryderem Hesjedalem z Kanady zaostává téměř minutu, před desátým Američanem Chrisem Hornerem má náskok 25 sekund.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...