Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dráhy a ministerstvo narychlo vypisují tendry, tweetoval Babiš. Omyl, zní z úřadů

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí ANO Andrej Babiš |

PRAHA Budoucí ministr financí Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že se České dráhy a ministerstvo životního prostředí snaží na poslední chvíli uzavřít dva významné kontrakty. Podle drah je to nesmysl. Tendr na dodávku nafty je totiž teprve na začátku. A na ministerstvu uzavřeli smlouvu s právníky už v březnu. Žádná jiná, jak píše Babiš, prý vypsaná není.

Babiš si do ministerstva a Českých drah rýpnul na svém twitterovém profilu. "ČD vypisují tendr na 3 roky na naftu, MŽP na 4 roky na právní služby. Všude se potí, aby uzavřeli nevypověditelné smlouvy, než nastoupíme my," tweetoval ve čtvrtek Babiš.

Tendr na právníky? Ty už máme

Avšak mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík tvrdí, že se předseda hnutí ANO mýlí. Žádnou zakázku na právní služby totiž rezort nepřipravuje. "Ta zakázka už byla totiž dávno vysoutěžená. Smlouvu jsme uzavírali v březnu 2013 a je to spolupráce na čtyři roky," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Vitík.

"Takže na poslední chvíli tu skutečně nic nevypisujeme. Ptal jsem se i na Státním fondu životního prostředí a tam taky nic takového nemají," doplnil mluvčí.

České dráhy sice potvrdily, že je Babišem zmíněná veřejná zakázka vypsaná, ale odmítly jeho nařčení. Nejedná se prý o žádný "last minute" tendr. "To je zakázka, která by proběhla bez ohledu na to, jestli je tu pravicová, levicová nebo úřednická vláda," uvedl pro Lidovky.cz mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

"Ta zakázka samozřejmě souvisí s tím, že stávající kontrakt doběhne někdy v průběhu léta. Takže je třeba zajistit naftu pro vlaky, aby nebyl ohrožen drážní provoz," tvrdí Šťáhlavský. "To jsou argumenty o ničem. Pohonných hmot jsou vždycky mraky," reagoval na vysvětlení Českých drah Babiš pro Lidovky.cz. Uvedl, že v tweetu chtěl především kritizovat délku období, na jakou jsou podobné tendry vypisovány.

Babiš: Smlouva na 4 roky? Proč?

Podle Šťáhlavského se stejná zakázka koná pravidelně co tři roky už více než dekádu a i ta letošní zapadá do tohoto dlouhodobého plánu. Předpokládaná cena letošního kontraktu je 6,6 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vítěz bude vybrán elektronickou aukcí, kdy kritériem je nejnižší nabídková cena. Krom toho, termín pro uzavření nabídek je až na konci března. Tedy dva měsíce poté, kdy bude jmenována nová vláda," odmítl mluvčí Babišovu poznámku, že by mělo jít o nějakou narychlo ušitou zakázku.

"Já vím, že to má být až v březnu, ale já kritizuji to, že na komodity, které jsou přebytkové a kde je velká konkurence, vypisuje stát zakázky na dlouhé období," vysvětlil Babiš. Nelíbí se mu, že nově příchozí ministři pak s takovými obchody už nic nezmůžou. Podle Babiše by se podobné zakázky měly vypisovat na rok.

To samé podle něj platí i o zmíněné smlouvě ministerstva životního prostřední na právní služby, kterou uzavřeli na čtyři roky. "To je normální podepisovat smlouvu s právníky na čtyři roky? Když je taková konkurence? To jsem ještě neslyšel," kritizoval kontrakt Babiš.

Novou vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL jmenuje prezident Miloš Zeman příští týden ve středu ve 14 hodin na Pražském hradě. Novým šéfem ministerstva životního prostředí se má stát Richard Brabec, do čela ministerstva dopravy přijde Antonín Prachař (oba za ANO). Andrej Babiš má obsadit post ministra financí.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...