Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

CD TIPY

Česko

Elbow: Seldom Seen Kid

Fiction / Geffen 2008

Podle poroty prestižních hudebních cen Mercury Music Prize, udílených nedávno ve Velké Británii, je čtvrtá studiová deska pětice Elbow nejlepším anglickým albem posledních dvanácti měsíců. Něco na tom jistě bude: tak nápaditou a zajímavou desku abyste v zástupu takových „obyčejně rockových“ kapel pohledali. Zvláště v době, kdy mnohá alba tvoří obvykle dva singly + vata.

O každé z jedenácti skladeb desky Seldom Seen Kid by se dala napsat stránka v superlativech. Od titulní monumentální Starlings přes The Bones of You, ozvláštněné samplem Summertime George Gershwina, rytmicky jednoduchý, ale dokonalý kus Grounds for Divorce až ke smyčcům a sborům One Day Like This. Navíc si kapela nahrávku dělala prakticky celou sama včetně zrádné produkce, takže působí i přes neobvyklé množství zvuků a hračiček nesmírně přirozeně a je plná čiré lásky k muzice.

HODNOCENÍ LN****

Travis: Ode to J. Smith

Fontana 2008 Nové skladby, které skotská pětice Travis zařazovala do setlistů svých vystoupení na letních hudebních festivalech, zněly vedle starých hitů výborně a zanechaly příjemný pocit nedočkavosti při myšlenkách na jejich nadcházející, šestou řadovou desku. Ta právě vyšla a všechna očekávání nejenže naplnila, ale v mnohém i překonala.

Travis jsou, podobně jako kolegové Elbow, spíše tradiční a nenápadnou kytarovkou. Stejně jako Elbow nemají „stadionové ambice“, zato poměrně širokou základnu loajálních fanoušků. A nějakou sotva pochopitelnou, vysoce nepravděpodobnou náhodou dokázali – stejně jako Elbow – na svou novou desku dostat tolik svěžích, originálních skladeb, až z té krásy a dokonalosti oči přecházejí. Škoda, že ani jedna z kapel se zatím nechystá do České republiky. Jejich koncerty jsou zážitkem; zvlášť když teď budou stát a padat s novinkami.

HODNOCENÍ LN****

Autor: