Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čech může řídit rozvoj obrany Evropské unie. Exministr Šedivý je ve finále výběrového řízení

Jiří Šedivý, bývalý velvyslanec při NATO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šedivý, bývalý velvyslanec při NATO. | foto: ČTK

Praha  Španěla Jorgeho Domecqa by mohl v čele Evropské obranné agentury po pěti letech vystřídat bývalý český ministr obrany a diplomat Jiří Šedivý. Podle zákulisních zdrojů má pro funkci ten správný životopis.

Češi mají nakročeno k pozoruhodnému úspěchu na diplomatickém poli. Bývalý velvyslanec při NATO a exministr obrany Jiří Šedivý se dostal do rozhodujícího kola volby šéfa Evropské obranné agentury (European Defence Agency, EDA – pozn. red.). Instituce je stěžejní pro zbrojní projekty v rámci Evropské unie. Informace LN potvrdil ministerský předseda Andrej Babiš (ANO).

„Pan Šedivý postoupil do volebního finále. Uzávěrka hlasování je 5. března. Do té doby nelze nic předjímat. Post výkonného ředitele agentury patří mezi nejvyšší pozice v oblasti obrany a bezpečnosti Evropské unie,“ uvedl předseda vlády.

S jeho slovy souhlasil i ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Ten radí nejen hlavě státu Miloši Zemanovi, ale od tohoto měsíce shodou okolností také premiéru Babišovi, když posílil tým jeho poradců. „Byla by to jedna z nejvyšších funkcí v zahraniční organizaci, kterou by zastával Čech,“ řekl LN.

Od Havla až do centrály NATO

Podle Jindráka má Šedivý velkou šanci uspět. To potvrzují i další hlasy, jež redakce zachytila v diplomatickém sboru. Naznačují, že postupu někdejšího velvyslance při Severoatlantické alianci do finále volby hodně napomohl zákulisní vliv Francouzů a Němců.

„Šedivý byl dobrý kandidát i pro některé menší členské státy EU, má dobrý životopis,“ doplnil zdroj dobře obeznámený se stavem vyjednávání na celounijní úrovni.

Jiří Šedivý skutečně disponuje velmi solidním curriculem vitae. Šestapadesátiletý syn diplomata a politika Jaroslava Šedivého absolvoval katedru válečných studií prestižní londýnské King’s College. Od poloviny devadesátých let radil tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi. Byl také ředitelem pražského Ústavu mezinárodních vztahů.

V první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) seděl Šedivý půl roku v křesle ministra obrany. Během let 2010 až 2012 se do úřadu vrátil v pozici prvního náměstka. To už měl za sebou zkušenost z nejvyšších pater Severoatlantické aliance, tři roky byl totiž náměstkem jejího generálního tajemníka Jaapa de Hoopa Scheffera. Pod Šedivého spadala agenda obranné politiky a plánování. Na poli diplomacie se později osvědčil coby český velvyslanec při Alianci, byl jím mezi roky 2012 a 2019.

Unijní „nákupčí“

Pokud by se Šedivý skutečně stal šéfem Evropské obranné agentury, nahradil by v jejím čele Jorgeho Domecqa, který ji vedl v uplynulých pěti letech. Španělský diplomat se během svého působení musel vyrovnávat se značným nástupem hybridních konfliktů, kybernetických útoků, ale i s příchodem nových technologií. Mezi agenturní priority však patří také vylepšování evropských dopravních sítí tak, aby lépe vyhovovaly pro přesuny spojeneckých vojsk. Agentura EDA je aktivní rovněž v pořizování armádní techniky. Jedním z jejích vlajkových projektů je společné pořízení sedmi tankovacích letounů. Česká republika před dvěma lety oznámila, že se do tohoto programu také zapojí.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ TÝMU - ELEKTROMONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 33 000 - 37 000 Kč