20. února 2011 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čechoslováci jsou jako rytíři Jedi. Také chtějí využít sčítání lidu

Obi-Wan Kenobi, rytíř Jedi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obi-Wan Kenobi, rytíř Jedi | foto: Reprofoto

PRAHA Letošní sčítání lidu možná přinese druhé překvapení: tisíce lidí již na Facebooku deklarovaly, že jako svoji náboženskou víru uvedou Jedi. Teď se objevila výzva Československo sjednotíme s cílem přesvědčit respondenty v Česku i na Slovensku, aby jako svoji národnost uvedli československou.

Stejně jako "jediové" mohou do výsledků sčítání výrazně promluvit. Podle původce iniciativy Josefa Ryšánka by mohl poslechnout až milion lidí.


"Vlastizrádní politici nám, občanům Československé republiky, nedovolili, abychom se v referendu vyslovili k rozdělení naší vlasti. Využijme tedy sčítání lidu, domů a bytů k našemu vlastnímu referendu," nabádá leták, který se tento týden šířil prostřednictvím e-mailu. Ryšánek ho rozeslal svým známým s prosbou, ať ho pošlou dál.


K TÉMATU

Statistiky čeká oříšek. Při sčítání lidu si tisícovky lidí zapíší víru rytířů Jedi
Už je to oficiální. Statistici uznají rytířský řád Jedi jako náboženství


Myšlenka je jednoduchá: přesvědčit prostřednictvím internetu co největší počet lidí, aby v dotazníku uvedli československou národnost. "Když uvede jako československou národnost hodně lidí, snad politici pro znovusjednocení něco udělají," řekl serveru Lidovky.cz Ryšánek. Akce se prý setkává s pozitivními ohlasy. "Myslím, že by mohl poslechnout až milion lidí z Česka i Slovenska, kde sčítání lidu taky chystají," odhadl.


Statistici jsou na takovou eventualitu připraveni. "Československá národnost je v našem dotazníku kódována a pokud ji lidé uvedou, jsme schopni vykázat, kolikrát se tak stalo," potvrdil Lidovkám.cz mluvčí projektu sčítání Ondřej Kubala.

Anketa

Uvedete při sčítání lidu československou národnost?

Ano, protože v Československu jsem se narodil(a) 1928
Ne, narodil(a) jsem se v Česku 694
Ne, protože československý národ byl uměle vymyšleným pojmem 3164
Jsem jiné národnosti 383

Ryšánkovy velkolepé plány však mírní facebooková stránka Československosjednotime, která k 18. únoru 2011 měla jen 27 fanoušků. Na nejoblíbenější sociální síti však vzniklo hned několik podobných stránek, z nichž nejpočetnější "Som Slovák a mám rád Čechov! Sem Čech a mám rád Slováky" má skoro 70 tisíc fanoušků.


Znovusjednocené Československo by podle Ryšánka patřilo k hospodářské špičce Evropy, díky silné armádě by se mu zvýšil spojenecký potenciál. Vydělal by sport i obyčejní lidé: na celém území by šlo uplatnit slevy na železnici, motoristé by ušetřili za jednu známku nebo by zlevnila pošta.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz