Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Online reportáž

Dobrý den, vítáme vás při sledování rekonstrukce osvobození Kyjeva. Při akci, která se odehrála přesně před sedmdesáti lety, se vyznamenali Čechoslováci. Jako první se dostali do centra města. Byla to nejúspěšnější útočná akce československých vojáků na východní frontě 2. světové války. Sledujte události minutu po minutě. V závorkách přesný čas tehdejších událostí.
21:00
Tím končí retro on-line reportáž z bitvy o Kyjev. Autoři děkují za spolupráci a poskytnuté materiály Vojenskému historickému ústavu Praha, Vojenskému historickému archivu Praha, vydavateli Miroslavu Bílému (MBI), rodině Petra Štěpánka, Richardu Tesaříkovi a Milanu Kopeckému.
20:54
KONEC BOUŘLIVÁKA. Tesařík se z vazby vrátil k armádě. Jako generál tankových vojsk studoval v Moskvě. Po sérii konfliktů jej z armády vyhodili. Zemřel v roce 1967.
20:47
RICHARD TESAŘÍK STARŠÍ. Po válce jej čekala bouřlivá kariéra v armádě. V roce 1953 byl zatčen a strávil několik měsíců ve vazbě. „Otec měl pocit, že jej sledují. To zřejmě dělali schválně, aby jej dostali pod tlak. Když jej zatýkali, přijelo snad deset chlapů. Měli z něj strach. Zatýkali jej před naším domem v Dejvicích, když dorazil z Trenčína domů. Hned udělali domovní prohlídku. Jako malý kluk jsem to nechápal. Po bytě nám chodili cizí chlapi, svítili baterkami, matka brečela…“ říká jeho syn Richard Tesařík ml. Celý rozhovor čtěte ZDE
20:40
ANTONÍN SOCHOR. Po válce zůstal u armády. Pomáhal cvičit izraelské vojáky. V roce 1950 zahynul při automobilové nehodě. „Slyšel jsem, že si rodiče povídali o tom, že ho zabili. On sám se svěřil s tím, že má pocit, že jej sledují. Neustále chodil se zbraní,“ vzpomíná Richard Tesařík mladší – syn třetího z vyznamenaných. Dlouho se spekulovalo, že šlo o vraždu. Podle posledních šetření se jednalo o neštěstí. (Více čtěte ZDE)
20:31

VYZNAMENANÁ TROJICE 21. 12. 1943 získali Antonín Sochor, Richard Tesařík a Josef Buršík Zlatou hvězdu Hrdiny SSSR. Buršík byl přesně o šest let později (21. 12. 1949) komunistickou justicí ve vykonstruovaném procesu odsouzen k deseti letům vězení. Podařilo se mu uprchnout za železnou oponu. Komunisté jej vymazali z dějin. V roce 1968 vrátil na londýnské ambasádě SSSR všechna svá sovětská válečná vyznamenání. Zemřel v roce 2002.

  • Antonín Sochor, Josef Buršík a Richard Tesařík po vyznamenání Zlatou hvězdou za boj v Kyjevě.

    Antonín Sochor, Josef Buršík a Richard Tesařík po vyznamenání Zlatou hvězdou za boj v Kyjevě.

20:22
UMÍRÁNÍ NA OTRAVU POKRAČUJE. V dalších dnech zemřeli další vojáci, mimo jiné velitel dělostřelců Demeter Kopták. Otrava si u jednotky vyžádala čtrnáct životů.
20:15
NEBOJOVÉ ZTRÁTY. 9. listopadu měla Svobodova jednotka černý den. Vojáci našli v obci Vasilkovo nádoby s neznámou kapalinou. „Podle konzistence a sympatické vůně připomínala alkohol. Ve skutečnosti to byla nemrznoucí směs pro automobilové motory obsahující jedovatý etylenglykol. Z polních lahví pak jedovatou tekutinu nabízeli i svým kamarádům. Na následky otravy zemřeli ještě večer dělostřelci Izrael Wiser a Michal Bogorovský, spojaři Petr Vološčuk, Michal Romančuk a Vasil Sidej, příslušník pomocné čety Mikuláš Sorokman a také tři řidiči Rudé armády,“ uvádí publikace 1. československá samostatná tanková brigáda v SSSR.
20:07
SVOBODŮV POHLED. Podle velitele jednotky měl útok na Kyjev hladký průběh díky mohutnému dělostřeleckému doprovodu a letecké podpoře ze strany Sovětů.
19:59
ZTRÁTY. Když po bitvě Ludvík Svoboda sepisoval ztráty, měl mnohem jednodušší úlohu než po bitvě u Sokolova. „Při útoku na Kyjev padli: 2 důstojníci, 2 poddůstojníci, 26 vojínů, zraněni: 1 důstojník, 1 rotmistr, 26 poddůstojníků, 49 vojínů. Zabiti: 3 koně, zničeno 5 povozek, 3 auta, 1 motocykl, podbity 4 tanky T-34,“ vyjmenovává ve svém hlášení.
19:51
UKÁZALI, ŽE UMÍ BOJOVAT. Čechoslováci byli ve středu útoku na Kyjev, tvořili úderný klín akce. Stáli mezi dvěma sovětskými divizemi. Postup Čechoslováků byl rychlý a ukázali, že dobře umí kombinovat nasazení všech druhů vojsk, se kterými se probíjeli do středu města. Na to, jak krátký výcvik měli za sebou, to byl velmi slušný výkon,“ míní badatel Milan Kopecký. Celý rozhovor čtěte ZDE.
19:38
HODNOCENÍ. „Jednoznačně šlo o nejúspěšnější ofenzivní akci československých vojáků na východní frontě... Vlastní boj měl význam politicko-propagační, protože taktický úspěch zajistila sovětská vojska,“ píše historik Zdeněk Vališ v posledním čísle časopisu Historie a vojenství.
19:24

SOVĚTSKÁ PŘEVAHA. Jedním z důvodů, proč byl útok československých vojáků tak úspěšný, byla masivní sovětská převaha. V místech, kde sovětská 38. armáda prorazila německou obranu, připadaly na každého německého vojáka tři muži v sovětské uniformě, na jeden německý tank 9 strojů s rudou hvězdou. V dělostřelectvu měli Sověti čtyřapůlnásobnou převahu. Své tanky si na obrázku prohlíží generál Pavel Rybalko.

  • Generál Pavel Rybalko

    Generál Pavel Rybalko / Autor: Wikipedia Reprofoto

19:12
HLEDÁNÍ NĚMCŮ. V historických budovách včetně slavné Kyjevské lávry, kterou boje silně poškodily, samopalníci hledají ukryté německé vojáky, kteří ve zmatku nočního boje neustoupili na západ. Trvalo jim to celé dopoledne.
19:02

U ŘEKY. (7.00) Kompletní prapor dosahuje řeky Dněpru v lokalitě Lysaja Gorka. Svítá.

  • Sovětští vojáci procházející ruinami Kyjeva.

    Sovětští vojáci procházející ruinami Kyjeva. / Autor: Wikipedia Reprofoto

18:50
(3.00 ráno) Kyjev dobyt, ve městě zavlála čs. vlajka.
18:41
NĚMCI TO VZDALI. Čechoslováci narážejí už jen na slabý odpor.
18:32
ZÁŘNÁ KARIÉRA. Janko druhou světovou válku přežil. Po roce 1948 patřil mezi elitu komunistické armády. Kdyby v polovině 60. let vypukla válka mezi Západem a Východem, s Jankem se počítalo na post velitele Československého frontu útočícího na Rýn a francouzský Lyon. Alespoň to předpokládal československý válečný plán z roku 1964. Jenže nic z toho se nestalo. Janko se v roce 1968 zastřelil. To vykonával funkci náměstka ministra národní obrany a měl hodnost generálplukovníka.
18:25
TESAŘÍK V ČELE. V čele útoku se pohybují Tesaříkovy lehké tanky, několik obrněných aut a jeden střední tank T-34. Obrněnce chrání samopalníci. Těsně za čelní skupinou jedou Buršíkovy střední tanky, protitanková děla a štábní skupina nadporučíka Janka.