Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Čechoslováci“ vystavují ve Vídni

Česko

VÍDEŇ Ve vídeňské galerii Brot Kunsthalle včera začala výstava Sběratelé. Zájemci zde budou moci až do 30. června vždy od úterý do soboty zhlédnout malby, fotografie, videoinstalace a plastiky šestnácti českých a slovenských výtvarníků. Nápad na uspořádání česko-slovenské výstavy vznikl podle majitele galerie Ernsta Hilgera asi před rokem, kdy jej na věhlasném bienále v Benátkách zaujalo, že mají čeští a slovenští umělci společný pavilon, ačkoliv Československo jako stát už léta neexistuje. Jeho zásluhou tak nyní budou ve vídeňské Brot Kunsthalle k vidění například práce Aleny Kotzmannové, Marka Kvetána, Markéty Othové, Michala Pěchoučka, Tomáše Vaňka či Vladimíra Skrepla.

Hlavním tématem výstavy se stalo sběratelství. Dvojice kurátorů nevybírala jednu práci, ale kolekce či filmové sekvence. „Sběratel je někdo, kdo miluje umění. Zároveň je to ale i umělec, který vytváří kolekci. Líbil se nám moment, kdy člověk nechce kolekci rozdělit nebo se rozhodnout pro jedno konkrétní dílo,“ uvedla kurátorka Lucie Drdová, která na vídeňské výstavě spolupracovala s doktorandem FAMU Martinem Mazancem.

„Současná česká scéna je československá, aniž my to takto vnímáme. Je pro nás přirozené, že v Praze potkáváme slovenské umělce. V první chvíli jsme vycházeli z osobních preferencí dvou či tří umělců. Téma se pak dál a dál rozvíjelo,“ dodala Drdová k otázce výběru autorů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!