Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čechům se do ženění nechce. Nahradí svatbu registrace?

Česko

  9:31
PRAHA - Tři roky žije třicetiletá Ludmila z Prahy v jedné domácnosti s přítelem Alexem. Aniž by se sezdali, pohlížejí na ně úřady v cizině jako na pár. Společně se ve Francii totiž přihlásili do takzvaného univerzálního registrovaného partnerství.
Svatba - ilustrační foto.

Svatba - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Na manželství jsem se ještě necítila. Zároveň jsme chtěli dát najevo, že žijeme spolu," vysvětluje svoji motivaci Ludmila. "Je to upřímnější forma soužití, nemusí se nic slibovat a je to administrativně i finančně méně náročné," dodává mladá žena.
Přesně tak vystihuje důvody, proč se Česko dlouhodobě potýká s klesajícím počtem nových sňatků.

Jen pro ilustraci: loni bylo v tuzemsku uzavřeno necelých 47 tisíc manželství. To je historicky nejnižší počet od roku 1918. Přitom ještě na začátku 90. let evidovali statistici každoročně na 100 tisíc novomanželských párů.

DO CHOMOUTU NE!

Počet sňatků v Česku dlouhodobě klesá.

Loni jich bylo jen 46 746, to je o více než 10 tisíc méně oproti roku 2007 a polovina vůči roku 1990.

Zároveň se zvyšuje věk, kdy se lidé žení.

Loni to bylo průměrně ve 32,2 roku, v roce 1990 bylo novomanželům nejčastěji 24 roků.

Počet rozvodů se víceméně stabilizoval na 30 tisících ročně.

Model oficiálně stvrzeného partnerského soužití, který již více než deset let funguje například právě ve Francii, by proto řada odborníků ráda zavedla i v Česku. Argumentují, že klesající trend sňatkovosti je pro stát nevýhodný.

"Zavést něco na francouzský způsob by nám slušelo. A mohlo by to překonat nechuť mladých ke svatbě," domnívá se David Elischer z pražské právnické fakulty.

Pro zavedení jsou i demografové. "Situaci by to jistě prospělo. Je to výhodnější pro všechny. Pro lidi, kteří nechtějí sňatek třeba proto, že už mají rodiny z minulých manželství, a zároveň chtějí svůj vztah legislativně zakotvit. I pro stát, kterému odpadnou třeba problémy s rozvody," popisuje šéfka České demografické společnosti Jitka Rychtaříková.

A do třetice: podporu by revoluční novinka mohla nalézt i u premiéra Petra Nečase (ODS). "Už při debatách o registrovaném partnerství jsem upřednostňoval model občanského paktu. To soužití by nemělo být založeno na sexualitě, ale na tom, zda lidé spolu chtějí uzavřít smluvní vztah," řekl LN Nečas.

Zároveň upozorňuje, že ani případná změna by nemusela zvrátit neradostné statistiky. "Heterosexuální páry by volily více tuto cestu a je otázka, zda by to systému pomohlo. Politici navíc nemají lidem mluvit do jejich životů," dodává Nečas.

Podporu párového soužití si dokážou představit i zástupci zbylých koaličních stran. "Jsou situace, kdy by měl podobný instrument smysl i pro smíšené páry," připouští ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). "Neměla bych problém to podpořit," vzkázala zase místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová.

Naopak u justice univerzální registrované partnerství zatím naráží. "Nejsem toho příznivcem. Nevidím důvod, proč rozmělňovat institut manželství," tvrdí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). A proti se staví i autor návrhu nového občanského zákoníku Karel Eliáš. "Vznikalo by tím jakési manželství druhého řádu," zdůvodňuje.


Příliš chytrý vysavač? Jak si ulehčit domácí práce a ušetřit čas
Příliš chytrý vysavač? Jak si ulehčit domácí práce a ušetřit čas

Pojďme si říct, že plně samoobslužný vysavač, co se sám vysype, vypere si hadříky a doplní vodu, je gamechanger! Nebo ne? Museli jsme to zjistit a...