Čechům se vstup vydařil

Hokejisté v úvodním utkání na turnaji Channel One Cup zvítězili nad Švédskem 5:4

PRAHA Čtyřmi brankami ve druhé třetině porazili čeští hokejisté v rámci Channel One Cupu v pražské Sazka Areně Švédsko. Tým Tří korunek ještě dvěma góly v závěru chtěl utkání otočit, ale domácí hráči už nic takového nepřipustili.

Česko - Švédsko 5:4 Reprezentace si chtěla spravit chuť po úterní porážce od Slovenska. „Hráči byli nabuzeni,“ řekl po utkání trenér Alois Hadamczik. „Cítili tlak, že divákům musí předvést lepší výkon než proti Slovensku,“ dodal.

Jeho svěřenci začali dobře. Už po minutě hry otevřel skóre Tomáš Rolínek a naznačil tak, že půjde o ofenzivní duel. O 69 vteřin později brankář Milan Hnilička vyrazil střelu švédského beka přímo před sebe a Dick Axelsson vyrovnal.

Oba týmy pak začaly lépe bránit a šance na obou stranách přicházely hlavně v přesilových hrách.

Druhá třetina nezastihla švédský výběr v nejlepší formě. Ve 24. minutě dostal Leoš Čermák od Josefa Melichara dlouhou přihrávku za obranu a blafákem překonal gólmana Johana Backlunda.

Třetí gól přidali Češi v polovině utkání. Dva hráči ruské superligy Jan Marek a Jan Bulis předvedli domácímu publiku svou herní chytrost. Marek zavezl puk po mantinelu a milimetrovou přihrávkou do středu hřiště našel Bulise. Ten se střelou vyčkával, až nakonec zamířil pod vyrážečku a zvýšil náskok.

Třetí branka národní mužstvo naladila na ofenzivní notu. Postupně se do gólové příležitosti dostali Petr Ton, Zbyněk Irgl a ve čtyřicet vteřin dlouhé přesilovce pět na tři i Bulis.

Až necelé dvě minuty před koncem druhé části se domácí dočkali, když se trefil Štěpán Hřebejk. Hned z protiútoku ale Švédové snížili, skóroval Niklas Persson. Tříbrankové vedení pak vrátil Čechům ještě do konce třetiny Jakub Klepiš.

„Skoro 50 minut jsme nad Švédy vládli a to není obvyklé pro žádný tým,“ řekl brankář Milan Hnilička. „Ale přivezli mladší mužstvo čímž zase nechci zlehčovat naše vítězství,“ zamyslel se. Třetí část ale jasně patřila hostům.

„Nedovedu pochopit, co se stalo, nastupovali jsme s psychickou výhodou,“ povzdechl si kouč Hadamczik. Ve 47. minutě snížili na 3:5 a necelé čtyři minuty před koncem třetiny ještě přidal gól Niklas Nordgren. Závěr utkání si ale Češi pohlídali a získali tři body.

Můžou pomýšlet na vítězství v turnaji? „Já bych zůstal na zemi,“ krotil optimismus Hnilička.

***

Česko 5

Švédsko 4

Branky: 1. Rolinek, 24. Čermák, 31. Bulis, 39. Hřebejk, 40. Klepiš - 3. Axelsson, 39. Persson, 47. Fabricius, 57. Nordgren. Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Bláha, Kalivoda (oba ČR). Vyloučení: 8:10. Využití: 1:0. Diváci: 5730. Třetiny: 1:1, 4:1, 0:2. Česko: Hnilička - Sičák, Melichar, Kutlák, Čáslava, Krstev, Blaťák - Ton, Marek, Bulis - Klepiš, Červenka, Rolinek - Irgl, Huml, Chabada - Čermák, Skuhravý, Hřebejk. Švédsko: Backlund - Skogs, Frögren, Fransson, Fernholm, Hedin, Viklund, Jonsson, Nolander - Melin, Engqvist, Thörnberg - Jämtin, Persson, Äslund - Axelsson, Holmqvist, Fabricius - Nordgren, Harju, Hedström. Druhý zápas: Rusko - Finsko 4:1.