Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České jednotky vážou v Iráku dvě smlouvy. O jejich odchodu či setrvání ale zřejmě rozhodne NATO

Ze slavnostního nástupu české jednotky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze slavnostního nástupu české jednotky. | foto: CZE TF HQ

PRAHA V Iráku se momentálně nachází asi čtyřicítka českých vojáků. Jejich působení upravují dvě smlouvy, přičemž jednu s Irákem uzavřela Severoatlantická aliance a druhou přímo Česká republika. Setrvání Čechů ale závisí spíše na rozhodnutí koaličních partnerů, především Američanů.

Vojenská základna Al-Taji je svým způsobem severozápadním předměstím více než sedmimilionového hlavního iráckého města Bagdádu. Vojenský komplex momentálně obývají síly mezinárodní koalice. V rámci ní působí na základně i jednotka, která Česko v zahraničí proslavila. Čtvrtá výcviková jednotka chemického vojska české armády je sestavená z 13 členů 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec.

„Poradní a mentorovací činnost při operačním výcviku specialistů chemického vojska irácké armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení,“ zní oficiální poslání chemiků v Iráku. 

Jejich působení v krizové oblasti, kterou nyní kvůli napětí mezi Íránem a USA sleduje celý svět, ukotvuje dvojice smluv. „Armáda ČR se v současné době účastní dvou misí v Iráku,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Tou první je mise NATO Mission Iraq. Funguje na základě smlouvy mezi Severoatlantickou aliancí a Irákem z roku 2016, kdy irácká vláda s nasazením koaličních vojsk na svém území souhlasila.

Iránský generál Solejmání zemřel po raketovém útoku ze strany Spojených států.
Vyslání vojáků jde proti původním snahám prezidenta Donalda Trumpa z vojáky z...

Ve středu náčelník českého generálního štábu Aleš Opata prohlásil, že čeští vojáci jsou v bezpečí. Doplnil ale, že o jejich setrvání na místě rozhoduje primárně velení aliance v koordinaci s českou armádou.

Smlouva přímo s Irákem

S druhou smlouvou umožňující působení vojáků s českou vlaječkou v Iráku už je to lehce složitější. Účastní se totiž také Operace Inherent Resolve(OIR), která bývá také nazývána jako Globální koalice pro boj s Da’esh, neboli Islámským státem.

V rámci té se ale neuzavírá jediná smlouva. „Je realizována na základě pozvání Iráku pro každý účastnický stát této koalice,“ uvedl Pejšek. V rovině teorie by tedy mohly české jednotky zůstat v Iráku i po zvažovaném stažení některých dalších koaličních sil, hlavně těch amerických zajišťujících velkou část infrastruktury. I proto je ale samostatné setrvání Čechů na misi dost nepravděpodobné.

V rámci OIR je v Iráku dislokována pátá výcviková jednotka vojenské politice, kterou tvoří mix příslušníků z Olomouckého velitelství a z Hlavního velitelství Vojenské policie. Jejich úkolem je poskytovat poradenské a výcvikové činnosti. 

Podle původních plánů se měla většina českých vojáků vrátit do vlasti už letos v únoru, tedy po půl roce od začátku mise. Hlasy z generálního štábu ale po zabití íránského generála Kásema Solejmáního, které situaci v regionu vyhrotilo, může potenciálně pobyt Čechů v Iráku ještě prodloužit.

Vojáky doplňuje ještě pětice českých policistů, kteří v Iráku cvičí své profesní protějšky.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?