Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeká vás exekuce? Registr vám to prozradí jen za poplatek

Exekuce. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce. (Ilustrační foto.) | foto: Lidové noviny

PRAHA Exekutoři vydělávají nejen na obstavování majetku, ale i na provozu Centrální evidence exekucí. Jeden výpis je zpoplatněn částkou 60 korun.

Pokud si chce údaje z Centrální evidence exekucí zjistit státní instituce, nemusí za to ve většině případů platit. Pokud jde o fyzickou nebo právnickou osobu, musí provést na internetu registraci za 120 korun. Minimální vklad na účet pak činí 240 korun.V evidenci se po zaplacení můžete dozvědět dlužníkovo jméno, adresu, datum narození, výši vymáhané částky a jméno exekutora.

ČTĚTE TAKÉ:

Exekutorská komora, která registr spravuje, náklady hájí tím, že systém je pro ni prodělečný. Kromě placených výpisů totiž evidence musí poskytovat zdarma své údaje státním institucím. „Vznik systému byl komoře uložen zákonem a dosáhl investic v řádech osmimístných čísel. Svou účetní ztrátu však může sanovat jen z prostředků, které zbývají po odečtení udržovacích poplatků a výdajů na investice, nutné zejména pro státní sektor,“ říká mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

O evidenci se začaly kvůli majetku zajímat radnice měst

Po pátečním označení pražských památek exekutorem Ondřejem Hanákem si nyní chce přístup do registru zřídit i většina větších měst oslovených LN.

„V Centrální evidenci exekucí zatím nemáme provedenou registraci. Tuto otázku nyní, i po pražských zkušenostech, intenzivně řešíme a možnost registrace určitě nevylučujeme právě s ohledem na ochranu majetku města,“ uvedl například náměstek primátora Českých Budějovic Miroslav Joch.

Úřednice dostala za exekuci výpověď

  • Úřednice, která způsobila vyhlášení exekuce na majetek hlavního města Prahy, přišla o místo. Nyní již bývalou zaměstnankyni z odboru správy, evidence a využití majetku tak magistrát potrestal za to, že zapomněla uhradit jeho dluh bytovému družstvu v Praze 6.
    „Pracovní poměr s ní byl ukončen pro porušení pracovních povinností,“ oznámil primátor Bohuslav Svoboda.
  • Vedení města dlužnou částku ve výši 205 942 korun již uhradilo, a exekuce tak byla zastavena. Město nyní hledá cesty, jak obdobným situacím v budoucnu zabránit.

Dosud radnice kontrolovaly případné obstavení majetku pouze v katastru nemovitostí. „Registr exekucí nevyužíváme, máme pouze vzdálený přístup do katastru, kde vidíme, zda jsou pražské nemovitosti v pořádku,“ řekla LN mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

Centrální evidence exekucí nyní obsahuje přes dva miliony uzavřených případů. Podle údajů, které poskytuje Exekutorská komora, se tak počet exekucí zdvojnásobil. „Je to obrázek o zadluženosti české společnosti,“ myslí si náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Podle něj je registr užitečný například bankám, které si při poskytování půjček mohou klienta „proklepnout“. Podle Korbela je velká výhoda systému i v tom, že ho Exekutorská komora financuje sama, a nestojí tedy žádné veřejné prostředky.

Se šéfem firmy spravující registr byl Pospíšil v Toskánsku

Přestože registr disponuje citlivými údaji občanů, spravuje ho soukromá firma Neutrics. Jejím jediným akcionářem je podnikatel Petr Šikoš. Ten se „proslavil“ i tím, že se účastnil dnes již legendární dovolené expremiéra Mirka Topolánka v italském Toskánsku v roce 2009. V přístavu Monte Argentario se Šikoš potkal i s tehdejším a současným ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). „V hotelu, kde jsem byl ubytovaný, jsem na golfu potkal pana Topolánka. Stejně tak jsem potkal i pana Romana, který tam hrál golf s panem Šikošem. A pozval nás, ať se u něj zastavíme,“ komentoval tehdy ministr setkání s majitelem firmy, která Centrální evidenci exekucí spravuje. Pospíšil se také ohradil s tím, že Šikošova firma byla vybrána před jeho příchodem na ministerstvo.

Přesné údaje o tom, kolik provoz registru stojí a kolik od lidí za poplatky ročně inkasuje, včera Exekutorská komora odmítla sdělit. „Se společností Neutrics je komora vázána obchodním tajemstvím a tyto údaje nejsme oprávněni poskytnout,“ řekla Báčová.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!