20. června 2010 11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čekají nás klíčové změny, řekl nový předseda ODS Nečas

Petr Nečas na kongresu ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas na kongresu ODS | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA "Vážím si silného mandátu," prohlásil Petr Nečas (45), kterého kongres téměř jednomyslně posadil do křesla předsedy ODS. Volilo ho 538 delegátů. Nečas prohlásil, že nyní nastává pro ODS čas reforem.

Jak hodnotíte výsledek volby?
Já si obrovsky vážím podpory, které se mi dostalo od delegátů kongresu ODS. Velice si také vážím podpory vyjádřené mi jednotlivými regionálními sdruženími ODS. Budu se teď samozřejmě snažit tuto důvěru svých kolegů z ODS nezklamat. Máme před sebou obrovské množství práce, koaliční vyjednávání. Pravice dostala unikátní možnost, unikátní okno k příležitosti, která se možná nemusí objevit několik volebních období.

Na kongresu se neustále mluví o reformě. Teď, když jste předseda, jak se konkrétně postavíte ke změnám?
Musíme provést základní, klíčové reformy, nezbytné pro tento stát, jak v oblasti důchodové, sociální, veřejných rozpočtů. Jsme připraveni se do toho vrhnout plnou silou. Musíme samozřejmě provést celou řadu změn i uvnitř ODS, práce je tedy před námi hodně a já se na to velmi těším.

Víte, koho budete chtít za místopředsedy strany?
To samozřejmě vím a sdělím to delegátům kongresu jako prvním.

Uspokojuje vás výsledek volby? Zvolilo vás 538 delegátů, to je silný mandát.
Já považují 87procentní volbu za silný mandát a vážím si toho.

SLedujte on-line z kongresu ODS

Změní teď vaše zvolení něco ve způsobu vyjednávání s koaličními partnery?
Není žádný důvod měnit naši strategii a taktitu při jednání o vládě. Snad je to jen jasný signál našim koaličním partnerům, že se z hlediska klíčových vyjednavačů nic nezmění. Naopak to povede ke zklidnění atmosféry při koaličních jednání. Netvrdím ale, že je teď nějaká bouřlivá atmosféra. Rozumím tomu, že si teď dva týdny nebyli jistí, kdo s nimi bude vyjednávat.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz