Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čekám, až mě obviní z vraždy Kennedyho

Ivan Langer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Langer. | foto: Vondrouš Roman ČTK

PRAHA Říká místopředseda ODS Ivan Langer a dodává, že dnes, když sedí ve vládě, si prý už nemůže dovolit lobbovat za své známé .

 LN Příští rok bude výrazně nižší hospodářský růst, než se počítalo. Čekají resort vnitra výraznější škrty?

Snažíme se o maximální hospodárnost. V obrovském objemu se zbavujeme zbytečných nemovitostí, díky čemuž jsou investice historicky největší za posledních deset patnáct let. Jen v roce 2008 šla do modernizace policejních služeben miliarda čtyři sta milionů korun.

LN V současnosti už není jediná služebna, kde by policisté psali na consulech?

Těch je ještě spousta. Nezlobte se, ale policie byla v roce 2006 z pohledu technického vybavení v absolutně žalostném stavu. Není možné ze dne na den, z roku na rok takový stav změnit. Nicméně vloni to bylo přes padesát služeben, letos jich bude sto třicet. Jen letos policie dostane patnáct set nových aut a v dalších letech to bude vždy sedm set. Finanční krize je ale nepochybně další tlak na efektivitu. Budeme se muset podívat na další instituce, které působí v rámci vnitra. Nyní například chceme pronajmout léčebné a lázeňské ústavy, na které ročně doplácíme desítky milionů korun. Pokud to dobře dopadne, odhaduji, že bychom mohli za dobu toho pronájmu ušetřit více než půl miliardy korun. Já nemůžu být soudcem sebe sama, ale myslím, že takovéto zeštíhlování a tlak na efektivitu fungování ministerstva tady ještě nebyl. A při vší ústě k mým kolegům, podívám-li se kolem, tak nikde není. Ale jestli je vám to pořád málo...

LN Ministr Kalousek svůj odhad hospodářského růstu pořád snižuje... To číslo klesá dost rychle.

Já bych mu tohle nevyčítal. V okamžiku, kdy budeme postaveni tváří v tvář realitě vyplývající z hospodářské situace v ČR, budeme se s tím muset vyrovnat. 

LN Vy ještě nemáte představu, kde budete škrtat.

V tuhle chvíli nemám.

LN Ve čtvrtek demonstrovali policisté a hasiči. Není komické, že to bylo pár dní poté co policie selhala při dvou nepovolených rallye?

Já budu do posledního dechu bojovat za to, aby policisté měli lepší podmínky pro svoji práci. Aby se jejich prestiž zvýšila. Ale na druhou stranu nemůžu nevidět některé chyby, které se odehrávají. Jenže nejsem střelec, který vám v tuhle chvíli řekne, že policie selhala.
LN Mě by zajímalo, jak by se policisté museli chovat, abyste to nazval selháním.

Vy víte, jak ten závod probíhal? Já to nevím. Já nejsem policejní prezident ani krajský ředitel policie.

LN Vy jste jenom jejich hlava.

A vy po mně chcete, abych já, nemaje informace, hodnotil to, co se odehrálo před dvěma dny.

LN Nevěděla jsem, že nemáte informace. Jak si tedy představujete selhání policie? Jak jinak, než že to tu vypadá jak na závodišti, a policie nikoho nechytí?

O tom, jestli někdo byl zadržený, nebo ne, podle mě v tuto chvíli vy žádné informace mít nemůžete. Já je zatím také nemám. Nicméně můžu si o tom nechat poreferovat od policejního prezidenta.

LN A necháte?

Určitě budu muset.

LN Ale pořád nevím, co by pro vás bylo selhání.

Neumím to obecně vydefinovat.

LN Zmínil jste prestiž policistů. Sami policisté na demonstraci říkali, že si připadají jako občané druhé kategorie. Jak jste přišel na to, že jde o prestiž?

Já to tak cítím.

LN Vážně?

Ano. Cítím, že stát se policistou není jenom povolání, ale i celoživotní poslání. Málo se mluví o tom, že týdenní pracovní doba policistů je 37,5 hodiny, že mají šest týdnů dovolené a dva týdny placeného ozdravného pobytu. Málo se hovoří o tom, že mají sto procent placenou nemocenskou a už vůbec se nemluví o velmi štědrém systému výsluh. A to, že je policie prestižní povolání, vychází z obrovského zájmu, který se zvedl v rámci náborové kampaně „Pomáhat a chránit“. Měli jsme kolem patnácti tisíc zájemců v jednom roce, což je historicky nejvyšší počet lidí. A to je pro mě důkaz, že práce u policie je opravdu považována za prestižní.

LN Proč potom dosavadní ředitel pražské policie Želásko řekl: „Náborová kampaň nepomáhá a odchodů je více než přijetí“?

Je mi líto, že i vy se pohybujete jen v jednom regionu. Zkuste se zeptat v Ostravě nebo v Olomouci. 

LN Ptám se na Prahu, protože tu chybí čtrnáct set policistů.

Jsou regiony, kde se nábor daří tak extrémně, že se kampaň zastavuje. Třeba v jižních Čechách. Krajští ředitelé si musí zvyknout, že to oni nesou kůži na trh. Oni jsou služebními funkcionáři a oni se také musí individuálně zpovídat za to, jaké jsou jejich výsledky.

LN A proto teď měníte pražského policejního ředitele?

Já ho nevyměnil. Moje personální pravomoc dosahuje na policejního prezidenta. To je otázka pro policejního prezidenta. Já respektuji jeho rozhodnutí, které bylo učiněno.

LN Tady jste si nezalobboval?

Tohle bylo hodně nefér. Věřte, nebo ne, já asi nejsem takový, jak vy si myslíte, že jsem, protože takhle možná myslíte vy.

LN Já si nemyslím, že lobbing politiků je normální.

To už přeskakujeme k jinému tématu? Nevím, proč by slovo lobbing mělo mít pejorativní nádech.

LN Mluvím o situaci, kdy politik kope za firmu svého známého.

Tak zkuste být konkrétní.

LN Vy jste lobboval pro svého známého Sekeru při prodeji IPS.

Děkuju za tuhle otázku. Teď jste otevřela věc, která je osm let stará.

LN No a?

A já si za tím, co jsem řekl, že jsem udělal, stojím. Neporušil jsem žádný zákon. Nezneužil jsem žádnou svoji pravomoc, kterou jsem tehdy měl. Respektive já jako poslanec žádnou neměl. A nechoval jsem se v rozporu s etickými principy. Já jsem šel za vedením jedné banky a řekl jim: „Tenhle projekt mi byl představen, mně se velmi líbí, protože je to česká firma. Pokud ho uznáte jako ekonomicky způsobilý, bude fajn, když ho podpoříte.“

LN Je v pořádku, že vám za lobbing pro IPS Ivan Kyselý - obchodní partner Sekyry - v témž roce půjčil dva miliony na rekonstrukci vašeho domu?

Pokud by to tak bylo, nebylo by to v pořádku. Ale on mi nepůjčil za lobbing. MFD lže, když tvrdí, že jsem to tajil. Já jsem o této půjčce informoval už dřív, a to v rámci bezpečnostního dotazníku pro NBÚ.

LN Jak chcete dokázat, že spolu půjčka a lobbing nesouvisely?

Tahle otázka je jako z bolševického trestního práva, které bylo postaveno na principu „dokaž svoji nevinu“. A to je taková zrůdnost, že každý rozumný člověk ví, že nemůžu prokázat něco, co jsem neudělal.

LN Takže vám prostě máme věřit.

Věřte, komu chcete. Věřte si lžím MFD. Doporučoval bych ale věřit vrcholné instituci - NBÚ.

LN Ono je těžké NBÚ beze zbytku věřit, když při vašem prověřování nezohlednila spis Krakatice, protože ho neměla k dispozici.

Nepapouškujte tvrzení Mladé fronty Dnes.

LN Vy myslíte, že NBÚ měl Krakatici k dispozici, ačkoli sám úřad tvrdí, že nikoli?

A jak to mám vědět? Na tom je pikantní to, že si MFD jako svědka přivolala člověka, který byl sám podezřelý ze styku s organizovaným zločinem. Mám na mysli pana Kadlece. A kruh se uzavírá. Na začátku jsou to slova zločincova, nyní přispěchá Mladé frontě na pomoc další člověk s organizovaným zločinem spojený.

LN A vy si trváte na tom, že jste lobboval z čistého patriotismu.

Ano, na tom si trvám.

LN Podle vás je etické narušovat konkurenční prostředí tím, že lobbujete za jednu firmu?

Kladete mi otázku, na niž neumím odpovědět. Je nesmírně sugestivní. Co jsem udělal, považuji za přirozené. Jestli je v tom pro mě nějaké poučení, tak to, že jsem si měl víc prověřit, o koho se vlastně jedná.

LN To je váš problém obecně. Podobně jste si neověřil ani lidi, s nimiž jste lezl na Kilimandžáro.

To je hrozně těžké. Winston Churchill řekl: „Hodnotit v přítomnosti minulost je neschopnost pochopit budoucnost.“ Je jednoduché během pěti minut shrnout deset let mého života. Ukažte mi člověka, který nedělá chyby. Já jsem chyby udělal a jsem bytostně přesvědčen, že jsem se z nich uměl poučit. Na rozdíl od vás, která si teď myslíte, že jsem si před deseti lety mohl prolustrovat, kdo jsou lidé, které sezval do výpravy na Kilimandžáro můj kamarád, říkám, že jsem nemohl. Najít si dva příklady v mém životě a podle toho mě soudit a kamenovat umí každý. Je to jednoduché.

LN Soudila vás i vaše stranická kolegyně Miroslava Němcová - za to, že jste se scházel s Andrejem Babišem kvůli vyšetřovací komisi k Unipetrolu. Taky šlápnutí vedle? Nebo to bylo v pořádku?

Já jsem se s ním nescházel kvůli této kauze. Pana Babiše znám, znají se naše rodiny. Naše rodiny se stýkají a je to jeden z největších zaměstnavatelů v ČR a největší plátce daní. Nevím, co je špatné na tom, když se znám s Andrejem Babišem a když se naše rodiny stýkají.

LN Asi vám tedy řekl, že před dvěma lety podle něj Vlastimil Tlustý nechal nabízet televiznímu reportérovi jakési kompromitující CD týkající se vašeho domu v Olomouci. To mi tedy Babiš minulý týden tvrdil.

To je pro mě úplná novinka. Kompromitující materiály týkající se mého domu? Tak pojďme sem s nimi, pojďte mě kompromitovat!

LN Jen se ptám, zda vám Babiš o tom CD jako svému příteli řekl.

O tomhle jsme nikdy nemluvili. Otázka je, jestli to tak vůbec bylo.

LN Možná to tak není a pan Babiš lže. Ale to asi ne, vy už určitě máte své přátele ověřené.

Nemluvili jsme o tom a na mém vlastnictví nebylo, není a nikdy nebude nic kompromitujícího. 

LN Když už jste zmínil, jací jste s Andrejem Babišem přátelé, řekl vám o svém strachu? Mně tvrdí, že ho ÚOOZ nezákonně sleduje.

Tak o tom vůbec nic nevím a ani vědět nesmím. Ano, odpovídám za tento resort, ale přehled o tom, co dělají jednotlivé útvary nebo policisté, já doopravdy nemám, mít nemůžu a ani mít nechci. Pokud má někdo podezření, že policisté zneužívají svoji pravomoc, nepochybně se může obrátit na inspekci ministra vnitra. Ta je povinna to prověřit.

LN To je zvláštní, že vám Babiš nic neřekl.

To je svět, ve kterém žijete možná vy. Já mám ale se svými přáteli nastavena pravidla naprosto jednoznačně. Jsme přátelé v osobní rovině, ale mezi mou a jejich prací existuje nepřekročitelná zeď. Já s nimi o své práci nemluvím a v žádném případě bych neakceptoval, kdyby mi kdokoli říkal, co já mám, nebo nemám dělat coby ministr vnitra.

LN Aha. Ale nesmí se to týkat toho, že by váš známý chtěl, abyste mu pomohl získat nějaký podíl na státním majetku.

Počkejte. To je ale obludná spekulace! Já jsem v tuhle chvíli člen vlády, který má nějakou odpovědnost, a v tomto je moje pozice odlišná od té před osmi lety. V tomhle konkrétním, co jste říkala, si já teď musím zatraceně dávat pozor na to, co můžu, nebo nemůžu dělat.

LN Takže dneska už nelobbujete?

Pokud by to bylo jednání, které by směřovalo k rozhodování vlády, tak bych se ničeho takového dopustit nemohl, protože by to bylo překročení mých pravomocí.

LN Tedy premiér Topolánek zneužívá své pravomoci, když desetkrát denně lobbuje, jak tvrdí?

Klaďte mi otázky, které se týkají mě. Já nevím, že by premiér dělal lobbing za své známé.

LN Takže si to ještě ke všemu vymýšlí...

Já s vámi nebudu vytvářet virtuální realitu.

LN Vaše mluvčí mě už vyhazuje. Tak rychle...

To už je konec? Já myslel, že se mě chcete ještě zeptat, jestli jsem náhodou nezavraždil Kennedyho.

LN Ne. Ale zajímalo by mě, jestli vám vaši přátelé nezačali říkat Íčko. Mezi novináři se to už docela chytlo.

Díky, že jste toto zmínila, protože když čtu některá média, tak už doopravdy čekám, že do čtrnácti dnů budu obviněn z vraždy Kennedyho. Tady žijeme v absurdní situaci, kdy zápisky zločince jsou vydávány za Bibli a samozvaní kněží podle toho soudí lidi. Vy víte, o čem se vlastně bavíme, kdo to psal, co to bylo za lidi, co to zaznamenali, a jakým způsobem k tomu přišli?

LN Hlavně vím, že asi šestnáct set stran se z Krakatice ztratilo a poletuje si po světě.

Nicméně co o tom všem víme? Jenom to, že někdo něco napsal a zápisky zločincovy jsou vydávány za Bibli. Není to absurdní? Přál bych si, aby se ukázalo, kdo se na výrobě Krakatice podílel a jak to uniklo od policie.

LN Sám víte, že se to nikdy nedozvíme. Šéf Útvaru pro ochranu osobních údajů Igor Němec tvrdí, že dnes se k některým částem spisu dostanou až tři tisíce lidí...

To se týkalo obecně problému úniku informací z odposlechů. Já jsem zavedl velmi přísná opatření, která by měla riziko úniku a nadužívání odposlechů minimalizovat. Podívejte se několik měsíců zpátky a řekněte mi, jaké úniky z policejního vyšetřování a z odposlechů ve srovnání s obdobím, než jsem nastoupil, jsou.

LN To nevím.

Nula. Nula!

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...