Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čekám velké vítězství, řekl Paroubek

Česko

  9:30aktualizováno  16:01
PRAHA - Volební místnosti se ve 14 hodin otevřely. Dnes a zítra lidé rozhodnou o nové vládě. Jiří Paroubek zakotvil v Teplicích, kde se koná poslední 'oranžový mítink'. Petr Nečas mluvil s voliči v metru, poté odjel do rodného Rožnova. Prezident Klaus svůj hlas odevzdal krátce po čtrnácté hodině, stejně jako Jan Fischer.

Petra Paroubková volila s manželem v Teplicích. foto: ČTK

Volby do Poslanecké sněmovny začínají ve čtrnáct hodin. Místnosti se uzavřou ve 22 hodin. V sobotu pak budou otevřené od 8 hodin do 14:00, kdy hlasování končí.

Paroubek prohlásil, že tyto volby rozhodnou na příští desítky let. "Jsou dvě možnosti, jak dále pokračovat: můžeme mít sociální stát po vzoru západních zemí, nebo cestu sobeckosti," vymezil se Paroubek.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek dorazil do Teplic na poslední mítink. Zde bude také volit. Když dorazil na místo, snědl klobásu a zapil ji oranžovou limonádou. Poté podepsal zájemcům svoji novou knihu 150 otázek pro Jiřího Paroubka, rozdával však i další čísla. Do Teplic ho doprovodila manželka Petra, i ona tu odevzdá svůj hlas.

Kolem jedenácté hodiny odešel Modrý tým v čele s Petrem Nečasem od hlavní kanceláře ODS. Nečas jel metrem na Vltavskou, kde podpořil pražského kandidáta Tomáše Duba. Cestou se zdravil a povídal si s cestujícími MHD. Poté zakončil kampaň před sídlem ODS a odjel volit do Rožnova pod Radhoštěm.

Krajané volili dříve, jejich hlasy minule vzaly výhru levici
První hlasy pro své politické favority již odevzdali voliči v zahraničí. Kvůli časovému posunu odvolili Češi například v Brazílii a Austrálii. V New Yorku odevzdal svůj hlas například režisér Miloš Forman.

Volby v Českém centru v New Yorku - režisér Miloš Forman.

K urnám na ambasádách tradičně dorazí jen zlomek krajanů žijících v zahraničí. Letos to má být sotva sedm tisíc Čechů. Přesto může být síla jejich hlasů klíčová.

Dokonale to ilustruje příklad z dosud posledních voleb do Poslanecké sněmovny z roku 2006. Byl to právě jejich příspěvek, který tehdy odvrátil vítězství levice a zařídil nevídaný politický pat. "Výsledek byl v roce 2006 velmi vyrovnaný. Kdyby se hlasy krajánků nepřičetly, mohla levice získat sto jedna křesel," popisuje politolog Josef Mlejnek.




Navzdory historickému zásahu do výsledků se voličům v cizině dostává minimální pozornosti. Vyjádřit politický názor za plentou od nich vyžaduje projít náročnou byrokratickou procedurou. Proto téměř nevolí. Nemají totiž možnost volit elektronicky či korespondenčně.

Nechápu, že se nedá hlasovat po internetu

Petrovi Chýnovi je dvacet čtyři let, již několik let žije a pracuje v Irsku a letos se rozhodl, že využije svého práva a půjde volit poslance do českého parlamentu.

"No, chci se mít kam vrátit. Nechci zemi, kterou povedou komunisté, nebo Paroubek. Sice dlouhodobě žiji v zahraničí, ale plánuji se jednou zase usadit v Česku," říká mladík, který žije v Galway v západní části smaragdového ostrova.

Petr je jedním z mála Čechů v Irsku, kteří se rozhodli k nadcházejícím volbám jít. "Většina mých známých z okolí se na to raději vykašlala. Ona je ta procedura poměrně složitá. Volební místnost je na ambasádě v Dublinu. To je zhruba 250 kilometrů cesty a člověk s nejlevnější jízdenkou do Dublinu a placením tamní MHD utratí tak 50 eur. Vlakem by cena byla dvojnásobná," říká.
K volbám chce jet dnes. Už si vybral i kandidáty, kterým dá preferenční hlas.

"Nechápu, že v době digitálních médií není náš stát schopen umožnit hlasování po internetu. Nejde jen o komunitu tady v Galway, mnoho Čechů žije třeba i v Corku. Ti to mají do Dublinu ještě o něco dál," podivuje se.

Autoři: , ,