Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Cílem je naočkovat v březnu 35 tisíc lidí denně, v dubnu 100 tisíc. Zátěž na nemocnice je extrémní

Ministr zdravotnictví Jan Blatný foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se na briefingu vyjádřil k aktuální situaci kolem pandemie covidu-19 v Česku. Nápor koronaviru na nemocnice v Česku roste, starají se o dosud nejvyšší počty lidí s nemocí covid-19 i nakažených pacientů za roční trvání epidemie.
  9:55aktualizováno  10:51

Podle Blatného tempo očkování roste, v březnu má být podle něj denně naočkováno alespoň 35 tisíc lidí. V dubnu by se mělo každý den aplikovat 100 tisíc dávek vakcíny.

Zdravotníci v nemocnicích dostanou slíbené odměny v květnové výplatě, ve výši asi jako loni. Odměny dostanou i zdravotníci mimo nemocnice, řekl Blatný. Pracovní povinnost v nemocnicích, kterou by pro studenty medicíny měla nařídit vláda, by se neměla týkat prvních a šestých ročníků.

Firmy by podle Blatného měly co nejvíce využívat samotestování na covid, nebo závodní lékaře. Síť odběrových center není podle něj možné rozšířit.  Počty nově nakažených covidem-19 se ale podle ministerstva začínají stabilizovat. „Pokud se situace zlepší, po 21. březnu bude možné zrušit omezení pohybu,“ dodal Blatný.

Při zvyšování kapacit nemocnic je problém především v nedostatku personálu. Kraje mají od čtvrtka možnost povolat do nemocnic zdravotníky z ambulancí, dnes by se mělo rozhodnout také o nařízení pracovní povinnosti studentům některých středních a vysokých škol. 

Díky vyššímu počtu personálu by nemocnice případně mohly otevřít další oddělení pro péči o covidové pacienty. Blatný ve čtvrtek ve Sněmovně uvedl, že by na dnešním jednání vlády mohl informovat o tom, o kolik by se kapacity nemocnic mohly navýšit.

V březnu dorazí přes milion dávek vakcíny

V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19, z toho zhruba 700 000 od společností Pfizer/BioNTech. V dubnu mají přijít celkově dva miliony dávek, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Cílem je podle něj v březnu podávat alespoň 35 000 dávek vakcíny denně, v dubnu pak 100 000. Tempo očkování v ČR zrychluje, ve čtvrtek bylo naočkováno 31 376 lidí, dosud nejvíce.

Ke čtvrtku podle Blatného dostalo první dávku vakcíny 78 % lidí ve věku nad 80 let, kteří se k očkování zaregistrovali. Obě dávky obdrželo 21 % osob v této věkové kategorii. V akutní péči je proočkováno 78 % lékařů a 59 % sester, dodal ministr.

Kromě vakcíny od firem Pfizer/BioNTech se v ČR očkuje preparáty od společností AstraZeneca a Moderna. Od 27. prosince loňského roku, kdy očkování v Česku začalo, aplikovali zdravotníci celkem 771 223 dávek některé ze tří používaných očkovacích látek. Obě dávky, které mají zajistit maximální účinnost, dostalo 255 480 lidí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat