Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cílem je naočkovat v březnu 35 tisíc lidí denně, v dubnu 100 tisíc. Zátěž na nemocnice je extrémní

Ministr zdravotnictví Jan Blatný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Jan Blatný | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se na briefingu vyjádřil k aktuální situaci kolem pandemie covidu-19 v Česku. Nápor koronaviru na nemocnice v Česku roste, starají se o dosud nejvyšší počty lidí s nemocí covid-19 i nakažených pacientů za roční trvání epidemie.

Podle Blatného tempo očkování roste, v březnu má být podle něj denně naočkováno alespoň 35 tisíc lidí. V dubnu by se mělo každý den aplikovat 100 tisíc dávek vakcíny.

Zdravotníci v nemocnicích dostanou slíbené odměny v květnové výplatě, ve výši asi jako loni. Odměny dostanou i zdravotníci mimo nemocnice, řekl Blatný. Pracovní povinnost v nemocnicích, kterou by pro studenty medicíny měla nařídit vláda, by se neměla týkat prvních a šestých ročníků.

Firmy by podle Blatného měly co nejvíce využívat samotestování na covid, nebo závodní lékaře. Síť odběrových center není podle něj možné rozšířit.  Počty nově nakažených covidem-19 se ale podle ministerstva začínají stabilizovat. „Pokud se situace zlepší, po 21. březnu bude možné zrušit omezení pohybu,“ dodal Blatný.

Při zvyšování kapacit nemocnic je problém především v nedostatku personálu. Kraje mají od čtvrtka možnost povolat do nemocnic zdravotníky z ambulancí, dnes by se mělo rozhodnout také o nařízení pracovní povinnosti studentům některých středních a vysokých škol. 

Díky vyššímu počtu personálu by nemocnice případně mohly otevřít další oddělení pro péči o covidové pacienty. Blatný ve čtvrtek ve Sněmovně uvedl, že by na dnešním jednání vlády mohl informovat o tom, o kolik by se kapacity nemocnic mohly navýšit.

V březnu dorazí přes milion dávek vakcíny

V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19, z toho zhruba 700 000 od společností Pfizer/BioNTech. V dubnu mají přijít celkově dva miliony dávek, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Cílem je podle něj v březnu podávat alespoň 35 000 dávek vakcíny denně, v dubnu pak 100 000. Tempo očkování v ČR zrychluje, ve čtvrtek bylo naočkováno 31 376 lidí, dosud nejvíce.

Ke čtvrtku podle Blatného dostalo první dávku vakcíny 78 % lidí ve věku nad 80 let, kteří se k očkování zaregistrovali. Obě dávky obdrželo 21 % osob v této věkové kategorii. V akutní péči je proočkováno 78 % lékařů a 59 % sester, dodal ministr.

Kromě vakcíny od firem Pfizer/BioNTech se v ČR očkuje preparáty od společností AstraZeneca a Moderna. Od 27. prosince loňského roku, kdy očkování v Česku začalo, aplikovali zdravotníci celkem 771 223 dávek některé ze tří používaných očkovacích látek. Obě dávky, které mají zajistit maximální účinnost, dostalo 255 480 lidí.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!