Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman jmenoval Arenbergera ministrem zdravotnictví. Blatný je podle něj zodpovědný za zemřelé na covid

PRAHA  Petr Arenberger naváže na práci dosavadního ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který ve středu zhruba po pěti měsících na návrh Andreje Babiše skončil.

Odvolaný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) blokoval podle prezidenta Miloše Zemana přísun vakcín do Česka, a je tak spoluodpovědný za zemřelé na covid-19. Zeman to řekl při dnešním jmenování ředitele vinohradské nemocnice Petra Arenbergera Blatného nástupcem. Prezident doufá, že se Arenberger nenechá v případě vakcín z Ruska či Číny otrávit ideologickou hysterií.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a Petr Arenberger, který byl 7. dubna 2021 na...
Prezident Miloš Zeman jmenoval 7. dubna 2021 na Pražském hradě nového ministra...

Zeman v březnu vybídl k odvolání Blatného a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové kvůli odmítání ruské vakcíny Sputnik V. Dnes výtku zopakoval s tím, že se kvůli vakcínám obrátil na své protějšky z Izraele, Ruska a Číny. „Ve všech třech případech byla odpověď pozitivní, ale bohužel váš předchůdce a ředitelka SÚKL tento proces blokovali,“ řekl Arenbergerovi. Jsou tak podle něj spoluodpovědní za lidi, kteří na covid-19 zemřeli.

Zásadní chybou, která se za exministra Blatného stala, bylo rozvolnění před Vánoci, uvedl exministr zdravotnictví Roman Prymula. Nástupce by měl podle něj odolat tlaku na uvolnění.

Petr Arenberger vystudoval tehdejší Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze (dnešní 2. lékařská fakulta UK; 1984), atestace má v oboru dermatovenerologie; absolvoval postdoktorský pobyt na univerzitě v Mnichově nebo studijní pobyt na Stanfordově univerzitě v USA; profesorem je od roku 2001, získal též tituly DrSc. či MBA.

Pracoval jako lékař na kožní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, poté přešel na Vinohrady, kde začínal jako lékař na oddělení alergologie, byl odborným asistentem dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a FNKV, docent dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a FNKV; od roku 2001 byl přednostou dermatovenerologické kliniky FKNV a od roku 2002 i náměstkem ředitele pro vědu a výzkum. Od října 2019 zastával funkci ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Je ženatý, s manželkou Monika mají dvě dcery.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...