Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uzavření Sokolovska, Chebska a Trutnovska. Až na výjimky nesmí nikdo dovnitř ani ven, rozhodla vláda

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | foto: ČTK

Kvůli rychlému šíření covidu-19 a zahlcení nemocnic se od půlnoci až na výjimky uzavře Trutnovsko v Královéhradeckém kraji a okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji. Rozhodla o tom dnes vláda. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci okres opouštět, pokud nemají k cestě povolený důvod, například za prací, do školy, na úřad či za lékařem.

Obyvatelé jiných regionů tam nebudou moci kromě vymezených výjimek přijet. Na veřejných místech bude povinné nosit respirátor FFP2 nebo přinejmenším chirurgickou roušku. Zástupci postižených okresů tvrdí, že vláda na kritickou situaci reagovala pozdě a přísnější pravidla pro volný pohyb bude složité vymáhat.

Vláda do Královéhradeckého a Karlovarského kraje pošle dohromady milion jednorázových roušek ze státních rezerv, určené jsou pro sociálně slabé. Jedná i o dodávce respirátorů do škol a školek.

Opatření má platit do konce nouzového stavu, pro jehož prodloužení ale vláda zatím nemá zajištěnou podporu ve sněmovně. Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová České televizi řekla, že uzavření tří okresů by mělo platit minimálně tři týdny, aby opatření zafungovalo a uvolnila se kapacita přetížených nemocnic v postižených oblastech. 

Zpřísnění omezení volného pohybu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vysvětlil tím, že v daných okresech je počet nakažených třikrát až čtyřikrát vyšší než ve zbytku země. Nemocnice mají plné kapacity a musejí pacienty převážet jinam. „Až na výjimky jsme osobám, které v těchto okresech bydlí, zakázali je opouštět, a osobám, které zde bydliště nemají, naopak zakázali sem přijet,“ oznámil Blatný po mimořádném jednání kabinetu.

Omezení pohybu nebude platit pro děti při cestě do škol a jejich doprovod či pro lidi dojíždějící do jiných okresů do práce. Opustit domov bude možné také kvůli péči o příbuzné i zvířata, neodkladným cestám do zdravotnického zařízení, na úřad, do kostela či na svatbu. Vždy budou muset ale účel cesty doložit. Do okresů s omezeným volným pohybem nebudou moci přijíždět lidé, kteří tam mají nemovitosti, ale trvale tam nebydlí. Opatření se nebude vztahovat na tranzit přes uzavřené okresy.

Zaměstnavatelům vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, co největší využití práce z domova a pravidelné antigenní testování. Například ve Vrchlabí na Trutnovsku má jeden ze tří výrobních závodů automobilka Škoda. Omezený přístup budou mít lidé z jiných okresů i do části Krkonoš ležící v tomto okrese.

Na dodržování opatření má dohlížet na příjezdových silnicích policie, detaily má oznámit na odpolední tiskové konferenci. Pokud by síly nestačily, požádala by vláda o pomoc armády, řekl Blatný.

Sokolov zatím nemá bližší informace

Radnice v Sokolově zatím nedostala bližší informace o vládním nařízení o omezeném pohybu na Sokolovsku kvůli šíření covidu-19. Epidemická situace je tam je podle starostky Renaty Oulehlové (ANO) velmi vážná, sokolovská nemocnice je přetížená a zdravotníci jsou na pokraji sil. Radnice momentálně čeká na další pokyny od kraje, hygieny nebo vlády, řekla.

„Dostali jsme včera (ve středu) dopis do e-podatelny, že se něco podobného chystá, ale doteď nás nikdo jiný nekontaktoval. Veškeré informace máme z médií. Musíme vědět přesné informace, abychom mohli následně kontaktovat našich dalších 30 obcí na Sokolovsku,“ řekla Oulehlová.

Starostka si hlídání opatření zatím nedokáže představit. „Bude trvat, než se s tím sžijeme, ale nechci to kritizovat. Vše je dobré pro zachování lidského zdraví, umírá opravdu moc lidí,“ řekla starostka. Značné omezení očekává také na krajském úřadě.

Kromě Sokolovska omezila vláda kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb a Trutnov. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci. Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho sněmovna neprodlouží, bude končit v neděli 14. února. Na dodržování opatření má dohlížet na příjezdových silnicích policie. Výjimky budou mimo jiné platit pro školáky či lidi, kteří dojíždějí do práce.

Vláda by měla v postižených okresech zrychlit vakcinaci

Starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) považuje nařízení vlády o omezení pohybu v okrese za zbytečné, nekoncepční a vymahatelnost nařízení bude komplikovaná. Vláda by měla spíše v postižených okresech urychlit vakcinaci, řekl. Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov s účinností od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho sněmovna neprodlouží, bude končit už v neděli 14. února.

„Je to typické vládní nařízení - ani oblečená, ani nahá. Je to celé velmi děravé. Jediné pozitivum vidím v tom, že bychom měli dostat respirátory nebo roušky. Míra takových nařízení, která stále houstne, způsobí jen to, že občané to dodržovat nebudou, jsou z toho čím dál tím víc unavení. Je to typické nařízení, které je v tomto duchu,“ řekl Adamec.

Výjimky z opatření by měli mít podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) školáci či lidi, kteří dojíždějí do práce. Do okresů nebudou moci podle Blatného přijíždět lidé, kteří tam mají nemovitosti, ale trvale tam nebydlí.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví se v Královéhradeckém kraji šíří nákaza nejrychleji v okrese Trutnov už delší dobu. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1092 případů, před týdnem podle tohoto propočtu zhruba 1142 případů.

Opatření měla podle chebského místostarosty přijít dříve

Přísnější opatření v okresech Cheb a Sokolov měla podle místostarosty Chebu Jiřího Černého (VPM) přijít dřív. Situace na Chebsku je podle něj špatná delší dobu. Pokud jde o to, jak se budou nařízená opatření kontrolovat a vymáhat, ale město čeká na upřesnění, stejně jako u způsobu případné distribuce ochranných prostředků lidem, řekl Černý.

„Čísla jsou v řádech týdnů špatná a stále se zhoršují. Dneska už umírají naši rodiče, naši kamarádi, naši známí. A jiná možnost teď už není než zastavit alespoň na deset dnů společnost v rámci možností a zachování základní infrastruktury. Ale jak to budou moci policisté a naši strážníci vymáhat, se teprve ukáže,“ řekl Černý, který je v civilním povolání zdravotnický záchranář. Chce apelovat na obyvatele, aby se chovali rozumně a aspoň týden zůstali doma, a pomohli tak zastavit šíření koronaviru.

Ohledně distribuce ochranných prostředků, které vláda přislíbila dodat do Karlovarského kraje v počtu 500 000 kusů, chce Cheb využít zkušeností z předchozích vln nákazy. Přednostně by chtělo město zásobit nejohroženější skupiny, tedy seniory, osvědčila se i distribuce přes městskou policii.

„Ale uvidíme s jakou metodikou přijde vláda a kraj a pak jsme schopni na to reagovat,“ uvedl chebský místostarosta.

Výběr o omezeních v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov

  • S účinností od 12. února 0:00 do 14. února 23:59 vláda zakazuje všem osobám s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území okresů Cheb, Sokolov a Trutnov opustit území daného okresu a všem ostatním osobám vstup, pohyb a pobyt na území těchto okresů.
  • Výjimka ze zákazu platí pro cesty za účelem výkonu povolání nebo činností sloužících k zajištění bezpečnosti, vnitřního pořádku a řešení krizové situace, ochrany veřejného zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče (včetně dobrovolnické činnosti), veřejné hromadné dopravy a další dopravní infrastruktury a služeb pro obyvatele, včetně zásobování a rozvážkové služby.
  • Výjimka platí i pro děti a studenty ve vzdělávacích zařízeních, u nichž neplatí omezení provozu, a jejich nezbytný doprovod.
  • Možné jsou i neodkladné cesty z důvodu ochrany života, zdraví, majetku nebo jiných zákonem chráněných zájmů, cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, cesty k výkonu povinnosti veřejného funkcionáře nebo ústavního činitele, cesty za účelem zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých nebo potřeb pro jinou osobu, zajištění péče o děti či zajištění péče o zvířata, nezbytné cesty do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, cesty za účelem vyřízení úředních záležitostí, individuální duchovní péče, výkonu veterinární péče, účasti na svatbě a na pohřbu a cesty zpět do místa svého trvalého pobytu nebo bydliště.
  • Pro všechny osoby využívající výjimek platí povinnost prokázat důvodnost jejich využití.
  • Na území okresů platí povinnost používat jako ochranný prostředek zdravotnickou obličejovou masku (chirurgická rouška) nebo respirátor či polomasku bez výdechového ventilu (minimálně FFP2, KN95 nebo N 95), a to ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo místa trvalého pobytu, bydliště nebo místa ubytování, v prostředcích veřejné dopravy a na všech ostatních veřejně přístupných místech.
  • Opatření se nevztahují na osoby, které přes území daného okresu pouze tranzitují (například pracovníci mezinárodní dopravy), nesmí zde však zastavovat, není-li to nezbytně nutné.
  • Vláda důrazně doporučuje na všech pracovištích a místech výkonu povolání nebo služeb na území daných okresů, kde není možné zajistit minimální vzdálenost dva metry mezi pracovními místy, aby byla zavedena režimová a organizační opatření (omezení fyzického kontaktu osob, omezení shlukování osob, podpora práce z domova, organizace pracovní doby a přestávek, managementu střídání směn, dostatečnému větrání, zvýšená hygiena rukou a prostředí).
  • Vláda také doporučuje, aby byl na pracovištích omezen přístup osob, které vdaném místě nekonají práci, a aby byla zajištěna možnost provádění antigenního testování pracovníků jednou za tři dny.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...