Pacienti, kteří si zvykli chodit k odborníkům sami bez vážných problémů, si počkají i hodiny navíc. Změna začne platit od pondělka. Přes den, ale především v době, kdy by měli být lidé ošetřeni na pohotovosti, případně záchrannou službou. „Letos už ošetřilo naše bohunické pracoviště v době pohotovosti téměř 32 tisíc lidí. Z toho zhruba třetina přišla bez lékařského doporučení,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.
Nemocnicím to nese personální i finanční problémy. Jejich špičkoví odborníci se mají věnovat hlavně vážným případům. „Ti, kteří současný systém nastavení péče zneužívají, vlastně znevýhodňují ty, kteří se chovají správně,“ dodal ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny Petr Koška.
Fakultní nemocnice v Brně nezabezpečují službu lékařské první pomoci, známou pohotovost – s výjimkou té pro děti v dětské nemocnici. Dospělí ji musejí vyhledat v Úrazové nemocnici, kde však chybí specialisté, například gynekologové, urologové, oční či ORL.
I proto často míří rovnou do nemocnic stovky lidí, jejichž stav není tak vážný, aby vyžadoval specializovanou péči. A tam plní čekárny s těmi, kdo pomoc opravdu potřebují nebo byli řádně objednáni k vyšetření.
Od listopadu proto začne na území Brna jako jednoho z prvních velkých měst platit nový systém. Ve všech ambulancích obou nemocnic, 24 hodin denně a sedm dnů v týdnu. Zjednodušeně: bezodkladné pomoci se v ambulancích fakultních nemocnic dostane lidem s problémy ohrožujícími jejich život a akutním pacientům. Lidé s doporučením z pohotovosti nebo od lékaře nižšího typu či objednaní by neměli čekat déle než hodinu. Ti bez doporučení a neobjednaní se ale musejí připravit i na dlouhý pobyt v čekárně.
Právník Ondřej Dostál, který se specializuje na právo v medicíně, to vidí jako rozumné řešení, byť nemá oporu v zákoně. „Systém doporučení je pro podobná pracoviště správný věcně, ale zákon s ním nepočítá,“ připomněl. Žádné opatření tak nesmí působit diskriminačně. „V žádném případě nám nejde o to, abychom tímto způsobem někomu odmítali ošetření. Chceme jen nastavit taková pravidla, aby mohla být zajištěna adekvátní úroveň péče,“ zdůraznil náměstek ředitele svatoanenské nemocnice Ivo Rovný. V ambulancích totiž slouží vysoce specializovaní lékaři, kteří mají i jiné povinnosti, například dohlížejí na hospitalizované nebo poskytují konzilia kolegům z jiných nemocnic. „A pak přijde pacient s banální záležitostí a dožaduje se ošetření v časové posloupnosti. Ti, kteří jsou řádně objednaní, ale kvůli tomu čekají déle, protože on se nám do ambulance vecpe,“ popsal náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno Lubomír Hakl.
V nemocnicích si ale uvědomují úskalí systému. Například když praktický lékař odpoledne nepracuje, lidé ambulantní specialisty neznají a pohotovost ještě neotevřela. Proto by také kraj, který pohotovost platí, měl rozšířit spektrum odborností v Úrazovce mimo běžné ordinační hodiny. Kost z krku totiž obvykle vytáhne každý lékař ORL.
***
Do ambulancí přišla třetina lidí bez lékařského doporučení
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno