6. října 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Závěje kokainu. Sněžím a jsem down, zapsal si exšéf Homolky Dbalý do diáře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 50Diskuse
Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | foto: MAFRA

PRAHA Nazval ho Director’s Diary (ředitelův diář), uložil ho v domácím počítači na plochu a postupně do něj zapsal skoro tři sta stran údajů o cinklých tendrech, úplatcích, nákupech luxusního zboží i užívání kokainu. Řeč je o stěžejním důkazu, který potápí exšéfa Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého viněného z korupce. Serveru Lidovky.cz se podařilo část výbušného dokumentu získat.

Zdá se, že Dbalý byl v jistém ohledu velmi pečlivý. Alespoň co se týče zápisků. Do elektronického diáře ve svém počítači si detailně zaznamenával, co ten který den prožil v práci i soukromí. A policistům tak nechtěně ulehčil práci.

Při loňské domovní prohlídce v Dbalého bytě 272 stránkový dokument policisté zabavili. A zjevně se stal jedním z hlavních důvodů, proč si pro bývalého šéfa Nemocnice Na Homolce letos v červnu přišli. Společně s dalšími třemi lidmi ho obvinili kvůli manipulaci se zakázkou na digitalizaci chorobopisů. Kriminalisté jsou přesvědčeni, že Dbalý jim sám nechtěně prozradil, jak měl získávat úplatky.

ČTĚTE TAKÉ:

Do deníku rozepsaném do jednotlivých dnů zaznamenával, jak skupina kolem něj tento a další tendry postrkovala ke předem dohodnutému vítězi a posléze si rozdělovala získané úplatky. Sám Dbalý mluví o deníku jako o určité fikci a předloze pro chystanou knihu.

Bývalý šéf elitní nemocnice si ale zjevně zavařil i tím, že se deníku neváhal svěřit s tím, co si měl za úplatky pořídit a kolik mu z nich zbylo. Vesměs se jednalo o luxusní zboží jako exotické zájezdy, investiční zlato a mince, drahé hodinky či fotoaparát. Neváhal ale utratit několik tisíc korun za večeři či alkohol. Jeho advokátka Katarína Kožiaková Oboňová tvrdí, že jako špičkový lékař si na vše vydělal.  

Podle deníku měl navíc ve velkém "sněžit", tedy nakupovat a užívat kokain. 

‘Jsem totálně down’

"Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN," poznamenal si třeba 8. března 2011. Pro představu, gram kokainu přijde na několik tisíc korun. Podobných zmínek je v deníku několik. 11.2. 2010: V práci opět nová porce závějí, 1.3. 2011: Sněžím (a to dost) na meetin s 15 minutovým zpožděním, musí to na mě být znát,  28.3. 2011: Od rána snow, 29.3. 2011: 5 snow, 7.4. 2011: v nemocnici Na Homolce, snow the whole day!!! 

Dbalý - diář

Dbalý však podle deníku nakupoval také zlato a mince. "18.3. 2009: ráno četba, pak do centra a nákup dalšího investičního zlata (Codex Gigas) a stříbra (1 kilo australská mince + 60. výročí bitvy u Stalingradu) v Obecním domě za 90 000 Kč," poznamenal si. Zlato i mince ostatně objevili kriminalisté v kufru, který si měl lékař ukrýt před stíháním u známého. 

Dopřával si však i exotické dovolené, od 13.4 do 26.4. se podle deníku vypravil do Austrálie, na Nový Zéland a Tahiti. Zkraje roku 2009 zase cestoval do Polynésie. "U Bílého Lva na Břevnově probíráme únorovou cestu do Polynésie....pak odjíždíme a kupujeme vína, já 10 lahví za 4K," zapsal si. "K" podle vyšetřovatelů znamená tisíce. 

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie Nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Ve stejném roce si pořídil profesionální fotoaparát, který mu v říjnu předal další obviněný kvůli digitalizaci Petr Kutil. "16. 10. 2009 Jedu na Holte Medical za Petrem Kutilem - řada témat v konsenzu a hlavně mi předává objednaný nádherný 21 Mpx poloprofesionální foťák Canon EOS 5D Mark 2 s teleobjektivem (budu nakonec platit cca 80 K)," stojí v ředitelově diáři.  

Ve stejném roce si podle zápisníku koupil luxusní hodinky Skagen a manželce Stanislavě daroval před Vánoci 100 tisíc korun. Do toho Dbalý dodnes splácí hypotéku, vlastní byt a dva vozy Audi a Toyota. 

Státní zástupce mu hned po zadržení majetek obstavil, lékařův podezřele vysoký životní standard mu také v červnu jako jedinému zajistil cestu do vazební věznice. Podle kriminalistů totiž Dbalému nepasují příjmy a výdaje. 

Pro státního zástupce Zdeňka Matulu byly informace z deníku včetně zápisků o kokainu natolik významné, že s nimi argumentoval u vazebního soudu. Poukázal na fakt, že jako řadový lékař po vyhazovu z ředitelského postu bral 20 tisíc, jenže současně splácel hypotéku 55 tisíc, kupoval drahé dovolené a drogy.

Takový obrázek je však podle lékařovy advokátky Oboňové velmi zkreslený. "Pan doktor Dbalý si veškeré výdaje hradil z legálně vydělaných peněz. Za celou dobu své profesní kariéry se řadil mezi špičkové lékaře a pod jeho vedením dosahovala Nemocnice Na Homolce vynikající výsledky. Tomu odpovídaly i jeho příjmy,“ komentovala pro server Lidovky.cz informace z deníku. 

‘Jsem takový pisálek’

Sám Dbalý tvrdí, že deník si vedl kvůli potřebě vše si zapisovat. "Já jsem takový pisálek, který si v průběhu dne ke všemu dělá poznámky a nechává je po bytě válet, dělá si výpisky z knih, citáty, hlášky z filmů," uvedl u vazebního zasedání, z něhož má server Lidovky.cz k dispozici usnesení. 

Před soudem lékař o deníku mluvil jako o fikci. "Celý vznikl jakoby jako skutečný deník událostí, které jsem prožil jako ředitel Nemocnice Na Homolce, já jsem si tam zapisoval některé i rodinné věci, nákup známek," snažil se obměkčit soudkyni. Nakonec však jeho žádost o propuštění z vazby zamítla a ponechala ho za mřížemi. 

Vedle obvinění kvůli cinklému tendru na digitalizaci chorobopisů čelí Dbalý také stíhání kvůli zakázce na nákup gama nože. V prvním případě měl nemocnici společně s jeho tehdejším náměstkem Michalem Toběrným a dvěma zástupci soukromé firmy Holte Medical nemocnici připravit o 57 milionů korun. Ve druhém měl Dbalého s Toběrným uplatit manažer Jozef Kalavský za to, že zajistí vítězství jeho společnosti na dodávku gama nože. Ze sumy skoro 140 milionů jim tak měla přistát čtyři procenta.

  • 50Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky