Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celebrity inspirují děti ke kouření. Náhražka cigarety se stala hitem sociální sítě

Česko

  5:00
PRAHA - K dostání je bílá i maskáčová. Ladit může s hodinkami nebo autem. Řeč je o „cigaretě“ Iqos. Na rozdíl od té klasické se nezapaluje, tabák se v ní zahřívá. Proces probíhá v krabičce, která je k mání v pestré škále barev.

Simona Krainová s „cigaretou“ Iqos foto: Instagram/Simona Krainová

„Cigaretu“ podpořila v poslední době na sociální síti zhruba desítka známých osobností. „Zkouším Iqos, protože je to lepší volba,“ uvedla modelka Simona Krainová, jejíž profil sleduje 333 tisíc lidí. Heslem „lepší volba“ označil svou fotografii s cigaretou Iqos i internetový bavič Kazma.

Odborníky kampaň zneklidnila. Celebritám vyčítají, že z kouření těchto cigaret dělají trendovou záležitost. „Za poslední měsíce, i díky jejich propagaci přes mladé influencery na sociálních sítích, vzrostlo jejich užívání u dětí, což mne velmi znepokojuje,“ řekla LN šéfka vládního protidrogového odboru Jarmila Vedralová.

„Rozhodl jsem se plně (skoro) elektrifikovat. Sebe, i Haralda. To je ten sivý...

„Rozhodl jsem se plně (skoro) elektrifikovat. Sebe, i Haralda. To je ten sivý frajer za mnou. Ve všech směrech lépe!“

Podle výrobce těchto tabákových produktů – společnosti Philip Morris – se od července 2017 do letošního dubna prodalo v Česku přes 100 tisíc kusů zmíněné novinky. „Výrobek je určen pro dospělé kuřáky, kteří by jinak pokračovali v kouření cigaret,“ upozorňuje Tomáš Korkoš, člen představenstva společnosti Philip Morris ČR. Laboratorní testy podle něj ukazují, že Iqos produkuje až o 95 procent méně škodlivin.

Lékaři některé výhody nezpochybňují, ale upozorňují, že produkt pořád obsahuje nikotin, který se přirovnává k tvrdé droze. „Výrobky jako nahřívaný tabák mohou vést ke vzniku závislosti na nikotinu či ji udržovat,“ říká Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...