Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Celibát by měl být dobrovolný, pro faráře v terénu nemá smysl, říká kněz Vácha

Povinný celibát neodmyslitelně patří k římskokatolické církvi, kněz Marek Orko Vácha si ale myslí, že by měl být dobrovolný. „Celibát má obrovský význam pro řádové kněze v klášterech, ale nejsem si úplně jistý, jestli má význam pro faráře, kteří jsou v terénu a vedou farnost,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz. V čase třicátého výročí sametové revoluce se rozpovídal i o tom, jak byla za komunismu církev pokřivená a řada kněží spolupracovala s StB.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Henrik 28.11.2019 19:44

Kronikář Kosmas byl kanovníkem pražské kapituly při chrámu sv. Víta, měl manželku Božetěchu a syna Jindřicha. Ženu vroucně miloval a věnoval jí ve své kronice zmínku. Byl proto špatným knězem?

M. Kvapilík 1.12.2019 18:52

Odkud víte jaký byl kněz? Víme, že byl kronikář.

M. Pechar 2.12.2019 0:55

Reagujete na něco, co nebylo tvrzeno. Diskusní faul z vaší strany. Otázka pana Henrika zněla:

„Byl proto špatným knězem?“

Dokážete odpovědět na položenou otázku, anebo alespoň mlčet? Děláte katolíkům ostudu, což vadí i mně jako evangelíkovi.

K. Křivan 28.11.2019 12:06

Papež celibát zavedl, papež může celibát zrušit.

M. Pechar 28.11.2019 13:10

A každopádně nejde o otázku víry, o dogma, nýbrž o „správní opatření“. Od dogmatu ustoupit nelze, od celibátu ano,

J. Škodák 29.11.2019 18:20

Pane Pechare, stručné a jasné vysvětlení!

M. Kvapilík 1.12.2019 19:06

A zdá se, že ty důvody k zavedení celibátu byly rozumné.

M. Pechar 2.12.2019 0:15

1) Nevím, jestli byly rozumné tenkrát, když se rozhodovalo.

2) Domnívám se, že dnes rozumné nejsou.

3) Jsem evangelík; vy katolíci si to udělejte jek chcete, odmítám vám do toho mluvit. To je čistě vaše záležitost.

M. Pechar 2.12.2019 0:51

Prvotní církev a víc než 1000 let její existence usvědčuje Ježíše a jeho následovníky z nerozumnosti? Podle vás to tak vypadá. Pavel, ač horuje pro to, aby se lidé neženili/nevdávaly,[*] také varuje: „Duch výslovně praví, že v posledních dobách někteří odpadnou od víry a přidrží se těch, kteří svádějí démonskými naukami, jsou pokrytci, lháři a mají vypálen cejch na vlastním svědomí. Zakazují lidem ženit se a jíst pokrmy, které Bůh stvořil, aby je s děkováním požívali ti, kdo věří a kdo poznali pravdu. Neboť všechno, co Bůh stvořil, je dobré a nemá se zavrhovat nic, co se přijímá s díkůvzdáním. (1Tm 4,1–4) Slyšeli jsme slovo Boží?

Celibát je darem pro každého, kdo je k němu povolán; pak takový celibátník může být obdarováním pro celou farnost, církev. Oproti tomu vynucený celibát Pavel nazývá ďábelským učením. Nejsem tak radikální jako on, nenazývám katolickou církev nevěstkou, jen vás, katolíky, lituji, že dáváte lidem, kteří mají neobyčejné dary pro budování církve, nelidské podmínky. Za

M. Pechar 2.12.2019 0:52

Dokončuji, co mi zbastlený redakční systém ukousl:

---

Za nedostatek duchovenstva si můžete sami. Jako dovětek neřeknu „dobře vám tak“, jen je mi vás líto.

--

*) „Pokud jde o to, co jste psali: Je pro muže lépe, když žije bez ženy...“ (1K 7,1nn)

A. Lisovský 24.11.2019 18:57

Pan Vácha jednak chce být jen zajímavý a jednak asi ventiluje své vnitřní problémy.

J. Škodák 25.11.2019 8:48

Kněz Vácha je zajímaví, protože mluví k problémům na základě vzdělanosti a morální integrity jeho osobnosti! Vy Lisovský nejste ani zajímavý, byť byste chtěl a co zde v reakcích ventilujete Vy není projev ducha, ale projev lidské omezenosti a tuposti! Co je to za tvrzení, že Vácha asi ventiluje své vnitřní problémy? Jste ubožák, který ho chce jen dehonestovat, aniž byste měl k tomu aspoň jeden relevantní argument!!

A. Lisovský 25.11.2019 17:53

Vácha nikdy pořádně farářem v terénu nebyl, a těch pár chvil, co jo, tak se nijak nepředvedl, spíš naopak.

J. Škodák 26.11.2019 8:11

Tedy co je to opak nijakého se předvedení? Vaše reakce je tedy nijaká, tedy je o ničem!

J. Peterka 23.11.2019 8:55

Tuto větu by asi redakce mohla upravit. Zní jinak, než to myslel: "Já opravdu nevím, jak zabránit tomu, aby tento případ byl posledním případem v České republice...".

V. Rybicka 23.11.2019 3:05

Oooooooo Bože, to jsou zase kecy. Pokud chceš mít sex a manželství, tak se nechtěj stát knězem. Nikdo nestojí o někoho, kdo nemá pevnou vůli, aby mu radil jak odolávat pokušení a hříchu. Nebo ano? Knězem může být jen člověk, který má penvou vůli a charakter být nestranný a duchovně pevný, protože pak může být knězem kdokoliv, o což většina katolíků nestojí.

J. Tachovsky 28.11.2019 8:46

Laska a Sex neni hrich.

M. Pechar 28.11.2019 13:12

Dříve kněží byli ženatí a měli sex. Měli snad slabou vůli a nepevný charakter? To jsou zase kecy...

V. Rybicka 28.11.2019 15:14

Katolíci to vidí jinak, Sir. Pokud chce mít sex, tak ať si jde kevangeliků. Na ty my kašleme!!!

M. Pechar 29.11.2019 0:04

Povinný celibát neexistoval po dobu přesahující polovinu existence křesťanství. „Definitivně se povinný celibát prosadil až ve 12. století“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Celibát

Kdo na co kašlal, Sir? Nejen do 12. století žádní evangelíci neexistovali, zato tu dávno byli papežové a struktura církve tak, jak je to u katolíků dodnes.

V. Rybicka 29.11.2019 1:28

To jsem věděl, že papežové byli ženatí a celibaát se byl jen důvod toho, že církev se nechtěla dělit o majetek s potomky. Tak zní oficiální anticirkevní propaganda, Sir. Tady jde o duchovní pevnost, kdy církev se začala více zajímat o duchovní záležitosti než o poliku. Což se dnes snaží zničit ten hlupák z latinké Ameriky, co ted sedí ve Vatikáně. Všechny evangelické církve dne prochází právě proto velkou společenskou krizi, protože zradili základní dogmata křesťanského učení. To je fakt nebo zbožné přání nebo nějaký blud, Sir.

M. Pechar 29.11.2019 1:52

Sire, proč si nerozumíme? Pořád si myslím, že spolu dokážeme najít společnou řeč. Nejde mi o žádnou proticírkevní propagandu; ač evangelík, nemám potřebu se proti katolíkům vymezovat; znám katolickou věrouku poměrně obstojně a budu vždycky hájit katolíky proti hloupým kydům jak ze strany ateistů, tak ze strany nepoučených protestantů (sám jsem českobratrský evangelík).

Chcete říct, že se církev přes tisíc let nezajímala o duchovní pevnost, když tak dlouho neexistovalo svázání kněžské služby s celibátem? I apoštol Petr měl manželku (Ježíš mu uzdravil tchýni).

Celibát je pouze správní nařízení, které může být změněno; nejde o otázku víry, či dokonce o dogma. Myslím si, že jednou od něj katolická církev jako od povinné součásti kněžství ustoupí.

M. Kvapilík 22.11.2019 21:14

Když někdo, kdo dobrovolně přijal celibát, pak začne horovat pro možnost se oženit, je jako chlapík, co se ožení a potom začne veřejně prohlašovat, že si měl vzít jinou.

M. Pechar 22.11.2019 23:56

Jenže Vácha nikde nic neříká o svém vlastním celibátu. Nikde neříká, že se chce oženit. Jen má tu, podle vás asi drzost, o celibátu mluvit.

M. Kvapilík 23.11.2019 7:01

Mluvi o svém vlastnim celibátu v každém druhém rozhovoru a článku a knize, jak je to těžké. Nejde ani tak o drzost jako o pošetilost. Ty dvě role se spojit nedají, pokud má člověk dělat své poslání ve farnosti nebo v rodině pořádně. Většina z nás má dost starostí s vlastní rodinou. A rodinou kněze je farnost.

M. Pechar 23.11.2019 8:32

Ty dvě role se spojit dají, pokud farář není „děvče pro všechno“. Bezpočet evangelíků to potvrzuje. Proč by měl chod celé farnosti stát na jednom člověku?

M. Kvapilík 1.12.2019 18:51

Na jednom člověku nestojí, ale kněz se může i díky celibátu farnosti věnovat naplno. Nejen když manželka a děti "dovolí". Prostě jsou rozumné a významné důvody, proč se kněz ženit nemá. Pokud tedy z farností neutíká do velkoměsta.

M. Pechar 2.12.2019 0:12

Od čeho má kněz například kaplana?

Nevím jak v katolické církvi, ale my evangelíci máme nedělní školu (během většiny bohoslužeb mají děti svůj náboženský program s učiteli/učitelkami, tedy podle vašeho jde o katechety), děti a mládež mají své pravidelné schůzky se svými vedoucími, konají se víkendové výpravy a letní tábory (sám jsem jezdil 19 let v kuse namísto 14 dnů své dovolené jako vedoucí)...

Za nemocnými a starými chodí do nemocnic a ústavů nejen farář (ovšem když jsem byl sám dlouhodobě nemocný, navštěvovalo mě krom mnoha spolubratrů/spolusester i několik farářů; ten náš, pak můj rodný bratr, taktéž další tři – dva mladší kamarádi a jedna starší kamarádka).

Faráři (ani ti evangeličtí) nemusejí mít další zaměstnání, ale apoštol Pavel se živil vlastníma rukama (šil stany), aby ho nikdo nemohl osočovat; myslíte, že by jeho misijní činnost byla smysluplnější, efektivnější, kdyby to nedělal? Myslíte, že se nepotřeboval odreagovat, aby nevyhořel?

Nevidím jediný důvod, proč by měl farář

J. Voráček 22.11.2019 20:37

''Celibát by měl být dobrovolný, pro faráře v terénu nemá smysl, říká kněz Vácha''

Tak on Otče nemá smyslu pro nikoho ani věřící jenom by měli mít Katolíci odvahu si to připustit ! To říkám jako Katolík R^

M. Pechar 23.11.2019 0:05

Zopakujte si svatého Pavla. Jestli berete vážně Bibli, Pavel toho napsal docela dost. Jestli nemá celibát smysl pro vás, nikdo vám ho nenutí. Jen ten celibátník Pavel v něm smysl viděl (aby byli všichni jako on, tak si to přál, jen to nikomu nenutil).

Vidí-li někdo poslání v celibátu, nikdy se mu nebudu posmívat, katolíku Voráčku.

Evangelík Pechar


Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...