Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Čelíme hybridnímu konfliktu.‘ Riziko ovlivňování voleb připustili i Horáček a Topolánek

Česko

  15:29aktualizováno  16:53
PRAHA - Riziko záměrného ovlivňování voleb v Česku dezinformacemi připustili také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Mirek Topolánek. Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek věří, že čeští voliči budou k volbám přistupovat se zdravým rozumem. Pavla Fischera zaujal čínský zájem o český mediální trh. Uvedli to v pátek v reakci na obavy dalšího z prezidentských adeptů Jiřího Drahoše. Podle něho volby v ČR ovlivňují zahraniční tajné služby.

Mirek Topolánek. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Taková obava na místě skutečně je. Je nepopiratelné, že čelíme hybridnímu konfliktu. Dosud jsme se setkávali zejména s dezinformačními operacemi. Ať už jde o články na konspiračních webech nebo řetězové e-maily,“ uvedl Horáček. Drahoš podle něj čelí stejné kampani.

Drahoš se obává, že volby ovlivňují zahraniční tajné služby. Kontrarozvědka to popřela

Prezidentští kandidáti podle někdejšího premiéra Mirka Topolánka musí s rizikem záměrně šířených lží a dezinformací počítat. Topolánek v této souvislosti zmínil „určitý ruský vliv, který tady nepochybně existuje“. „Bylo tovidět už u připravované stavby americké základny v Brdech, kdy jsme to od těch služeb dostávali denně, jak se tady zvedají skupiny přátel starých pořádků a spící agenti. Několik jsme jich byli nuceni řešit,“ řekl v pátek Topolánek novinářům v Olomouci.

Někdejší premiér později ještě sdělil, že Drahoš své prohlášení neměl zapotřebí. „Vrcholná politika není práce pro chovance klášterní školy,“ prohlásil. Protikandidáti by se podle Topolánka měli utkat v přímém přenosu ve férovém duelu. „Živý rozhovor z očí do očí ruská ani žádná jiná propaganda zmanipulovat nemohou,“ dodal.

Kulhánek: Já sám takovými informacemi nedisponuji

Kulhánek řekl, že se Drahoš při prezidentských debatách s obavami z ovlivňování voleb nesvěřil. „Já sám takovými informacemi nedisponuji. A abych pravdu řekl, nemyslím si, že politickému klimatu hrozí víc než konstrukce o světě tajných agentů, které jsou nyní, bohužel, často rozehrávány,“ uvedl.

Hynek v reakci na Drahošova slova uvedl, že je na taková tvrzení velmi citlivý. „Ještě mám v neblahé paměti slogany typu: Nenechme socialismus ovlivňovat imperialismem,“ poznamenal. Podobně jako Kulhánek věří v sílu demokratických institucí a zdravý rozum českých voličů. Podle Kulhánka si „nenechají vnutit cizí názory anebo to, co si mají myslet“.

Diplomata Pavla Fischera více než Drahošovo podezření zaujalo to, že o koupi televize Nova projevila zájem „čínská investiční skupina CEFC, která radí Miloši Zemanovi a v Americe je dnes vyšetřována pro obrovskou korupci“.

Kulhánkův tým žádná opatření proti šíření falešných zpráv nepřijímal. Horáček doporučil všem kandidátům naprostou transparentnost, aby lidé mohli porovnat výmysly s realitou. Zbývající prezidentští kandidáti zatím na dotazy neodpověděli.

Hybridní hrozby jsou větší než v minulosti, říká zástupce NATO

  • Prostředky hybridních konfliktů se využívaly i v minulosti, nový je ale rozsah, v jakém jsou nyní uplatňovány. Na bezpečnostní konferenci v Praze to v pátek řekl náměstek generálního tajemníka NATO Arndt Freytag von Loringhoven. Varoval, že hybridní hrozby vůči členským státům aliance nepocházejí jen od Ruska, ale i od teroristických uskupení.
  • "Hybridní hrozby nejsou nic nového. Země vždy používaly propagandu, sabotáže a podobné prostředky k destabilizaci jiných zemí. Nový je ale rozsah a intenzita toho, v jaké míře se tyto nástroje uplatňují," řekl Loringhoven.
  • Podotkl, že Rusko v minulosti ztratilo část svého vlivu v Evropě a nyní se ho snaží získat zpět pomocí hybridních akcí. "Ty jsou při každém použití jiné - někdy to je ovlivnění voleb, někdy narušení základní infrastruktury například pomocí kybernetického útoku, někdy šíření propagandy nebo fake news," řekl.
  • V plné míře se podle něj využívání prostředků hybridního konfliktu projevilo při obsazení ukrajinského poloostrova Krym, kde Rusko využilo nejen propagandistické prostředky, ale i neoznačené vojáky. "Anexe Krymu ukázala, jak mlhavá je hranice mezi válkou a mírem," řekl Loringhoven.
  • Rusko ale není jediným aktérem, který vůči NATO využívá hybridní operace. V určité míře je podle Loringhovena uplatňují i teroristé, kteří vyzývají k útokům vůči západním cílům. "Terorismus kromě násilí používá i propagandistická opatření," připomněl například náborové kampaně skupiny IS zaměřené na radikalizaci Evropanů.
  • Náměstek generálního tajemníka NATO uvedl, že hybridní akce jsou poměrně efektivní v porovnání s vynaloženými náklady, a proto jimi lze vyvážit i nevýhody v oblasti standardních vojenských kapacit. Aliance kvůli tomu vytváří speciální jednotky, které by se zabývaly v první řadě hybridními hrozbami a hledaly by způsob, jak se jim bránit.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!