Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Čelíme hybridnímu konfliktu.‘ Riziko ovlivňování voleb připustili i Horáček a Topolánek

Česko

  15:29aktualizováno  16:53
PRAHA - Riziko záměrného ovlivňování voleb v Česku dezinformacemi připustili také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Mirek Topolánek. Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek věří, že čeští voliči budou k volbám přistupovat se zdravým rozumem. Pavla Fischera zaujal čínský zájem o český mediální trh. Uvedli to v pátek v reakci na obavy dalšího z prezidentských adeptů Jiřího Drahoše. Podle něho volby v ČR ovlivňují zahraniční tajné služby.

Mirek Topolánek. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Taková obava na místě skutečně je. Je nepopiratelné, že čelíme hybridnímu konfliktu. Dosud jsme se setkávali zejména s dezinformačními operacemi. Ať už jde o články na konspiračních webech nebo řetězové e-maily,“ uvedl Horáček. Drahoš podle něj čelí stejné kampani.

Prezidentští kandidáti podle někdejšího premiéra Mirka Topolánka musí s rizikem záměrně šířených lží a dezinformací počítat. Topolánek v této souvislosti zmínil „určitý ruský vliv, který tady nepochybně existuje“. „Bylo tovidět už u připravované stavby americké základny v Brdech, kdy jsme to od těch služeb dostávali denně, jak se tady zvedají skupiny přátel starých pořádků a spící agenti. Několik jsme jich byli nuceni řešit,“ řekl v pátek Topolánek novinářům v Olomouci.

Někdejší premiér později ještě sdělil, že Drahoš své prohlášení neměl zapotřebí. „Vrcholná politika není práce pro chovance klášterní školy,“ prohlásil. Protikandidáti by se podle Topolánka měli utkat v přímém přenosu ve férovém duelu. „Živý rozhovor z očí do očí ruská ani žádná jiná propaganda zmanipulovat nemohou,“ dodal.

Kulhánek: Já sám takovými informacemi nedisponuji

Kulhánek řekl, že se Drahoš při prezidentských debatách s obavami z ovlivňování voleb nesvěřil. „Já sám takovými informacemi nedisponuji. A abych pravdu řekl, nemyslím si, že politickému klimatu hrozí víc než konstrukce o světě tajných agentů, které jsou nyní, bohužel, často rozehrávány,“ uvedl.

Hynek v reakci na Drahošova slova uvedl, že je na taková tvrzení velmi citlivý. „Ještě mám v neblahé paměti slogany typu: Nenechme socialismus ovlivňovat imperialismem,“ poznamenal. Podobně jako Kulhánek věří v sílu demokratických institucí a zdravý rozum českých voličů. Podle Kulhánka si „nenechají vnutit cizí názory anebo to, co si mají myslet“.

Diplomata Pavla Fischera více než Drahošovo podezření zaujalo to, že o koupi televize Nova projevila zájem „čínská investiční skupina CEFC, která radí Miloši Zemanovi a v Americe je dnes vyšetřována pro obrovskou korupci“.

Kulhánkův tým žádná opatření proti šíření falešných zpráv nepřijímal. Horáček doporučil všem kandidátům naprostou transparentnost, aby lidé mohli porovnat výmysly s realitou. Zbývající prezidentští kandidáti zatím na dotazy neodpověděli.

Hybridní hrozby jsou větší než v minulosti, říká zástupce NATO

  • Prostředky hybridních konfliktů se využívaly i v minulosti, nový je ale rozsah, v jakém jsou nyní uplatňovány. Na bezpečnostní konferenci v Praze to v pátek řekl náměstek generálního tajemníka NATO Arndt Freytag von Loringhoven. Varoval, že hybridní hrozby vůči členským státům aliance nepocházejí jen od Ruska, ale i od teroristických uskupení.
  • "Hybridní hrozby nejsou nic nového. Země vždy používaly propagandu, sabotáže a podobné prostředky k destabilizaci jiných zemí. Nový je ale rozsah a intenzita toho, v jaké míře se tyto nástroje uplatňují," řekl Loringhoven.
  • Podotkl, že Rusko v minulosti ztratilo část svého vlivu v Evropě a nyní se ho snaží získat zpět pomocí hybridních akcí. "Ty jsou při každém použití jiné - někdy to je ovlivnění voleb, někdy narušení základní infrastruktury například pomocí kybernetického útoku, někdy šíření propagandy nebo fake news," řekl.
  • V plné míře se podle něj využívání prostředků hybridního konfliktu projevilo při obsazení ukrajinského poloostrova Krym, kde Rusko využilo nejen propagandistické prostředky, ale i neoznačené vojáky. "Anexe Krymu ukázala, jak mlhavá je hranice mezi válkou a mírem," řekl Loringhoven.
  • Rusko ale není jediným aktérem, který vůči NATO využívá hybridní operace. V určité míře je podle Loringhovena uplatňují i teroristé, kteří vyzývají k útokům vůči západním cílům. "Terorismus kromě násilí používá i propagandistická opatření," připomněl například náborové kampaně skupiny IS zaměřené na radikalizaci Evropanů.
  • Náměstek generálního tajemníka NATO uvedl, že hybridní akce jsou poměrně efektivní v porovnání s vynaloženými náklady, a proto jimi lze vyvážit i nevýhody v oblasti standardních vojenských kapacit. Aliance kvůli tomu vytváří speciální jednotky, které by se zabývaly v první řadě hybridními hrozbami a hledaly by způsob, jak se jim bránit.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat