8. září 2016 13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Celníci na Karvinsku zajistili 112 tun nelegálního tabáku v hodnotě 240 milionů korun

Celníci. (Ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celníci. (Ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

OSTRAVA Celníci na Karvinsku zajistili více než 112 tun nelegálně dovezených tabákových listů a syrového tabáku. Pokud by se kuřivo z nich vyrobené dostalo na černý trh, stát by na dani přišel o 240 milionů korun. Celníci zboží v areálu nedaleko Havířova zabavili v polovině srpna. Do čtvrtka jim trvalo, než vše zadokumentovali a převážili. Uvedla tak mluvčí moravskoslezských celníků Pavla Zdobnická.

Kolem 57.000 kilogramů tabákových listů bylo uloženo v krabicích, další tři tuny v pytlích. „Víc jak 50.000 kilogramů tabákových listů bylo volně uložených. Celkem se jednalo o 112.013 kilogramy. Celní úřad pro Moravskoslezský kraj tak svou činností zabránil daňovému úniku na spotřební dani ve výši 239,931.846 korun,“ řekla.

Celníci na nelegální sklad 19. srpna přišli náhodou. Odhalili jej při akci zaměřené na nezákonné zaměstnávání cizinců. Při kontrole areálu na Havířovsku jim asistoval služební pes Wiky. Ten u jedné z budov, kterou majitel pronajímal další firmě, začal štěkat. „Celníci se rozhodli prostory zkontrolovat. Klíče od vrat byly na vrátnici a dle vyjádření přítomného technika si nájemce nepřál, aby kdokoli vstupoval do pronajatých prostor,“ řekla Zdobnická. Uvnitř pak hlídka celníků našla velké množství tabákových listů bez potřebných kolků.

ČTK