30. května 2016 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští celníci odhalili obchodníky s tygřími kostmi a se slonovinou

Čeští celníci odhalili obchodníky s tygřími kostmi a se slonovinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští celníci odhalili obchodníky s tygřími kostmi a se slonovinou. | foto: ČTK

PRAHA Celníci zadrželi na konci března dva lidi, kteří organizovali nelegální obchod s tygřími kostmi a dalšími produkty z chráněných živočichů. Asiaté žijící v Česku vyváželi zboží především do Asie. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl Aleš Hrubý z Generálního ředitelství cel.

Celníci shromažďovali důkazy více než dva roky. Kurýři a jejich rodinní příslušníci podle nich vyváželi produkty přes ruzyňské letiště, proto se na letišti uskutečnily kontroly pasažérů na linkách Praha - Vietnam. Exempláře z chráněných zvířat objevili celníci společně s inspektory České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve 44 případech ze 7400 zkontrolovaných zavazadel.

„Jednalo se například o výluh z tygra, masti z medvědí žluči, zadržen byl i přívěsek ze špičáku velmi vzácného levharta mandužského,“ uvedla Pavla Říhová z ČIŽP.

Prorostlá síť

Loni v dubnu také jihočeští celníci zadrželi výrobky ze slonoviny a surovou slonovinu v hodnotě šesti milionů korun. Celníci zjistili, že slonovina, kterou pachatelé nabízeli na internetu, byla získána nelegálně a v rozporu s Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Úmluva zakazuje od roku 1989 téměř veškeré obchodování se slonovinou, kromě například starožitné slonoviny. Při akci s krycím názvem Ebur zadrželi celníci pět lidí.

Celní správa a ČIŽP rozbila organizovanou skupinu zabývající se nelegálním...
Celní správa a ČIŽP rozbila organizovanou skupinu zabývající se nelegálním...

Nelegální obchod s ohroženými druhy živočichů je v ČR podle Erika Geusse z ČIŽP vysoce rozvinutý a organizovaný. Podle ČIŽP se zapojení občanů vietnamské národnosti a členů vietnamské komunity do nelegálního obchodu v posledních letech výrazně zvyšuje.

Části zvířat jsou používány zejména v asijské medicíně. Masti a přípravky z tygrů a levhartů podle pověr léčí pohybový aparát člověka, výtažky z nosorožců a medvědů prý ulevují při horečce. Kvůli nelegálnímu trhu s produkty ze zvířat však některé druhy vymírají.

ČTK