7. září 2016 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Celníci v Ostravě našli v kamionu 13 milionů nekolkovaných cigaret

Cigarety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSTRAVA Zásilku obsahující víc než 13 milionů kusů nekolkovaných cigaret odhalili koncem srpna moravskoslezští celníci v Ostravě. Kuřivo převážel ukrajinský kamion. Pokud by se dostalo na černý trh, stát by na spotřební dani přišel o víc než 34 milionů korun, informovala mluvčí moravskoslezské celní správy Pavla Zdobnická.

Hlídka celníků ukrajinský kamion kontrolovala na parkovišti u jedné z ostravských čerpacích stanic.

„Nákladní auto s návěsem řídili dva Ukrajinci. Osobním autem je doprovázeli dva polští občané. Ti se představili jako pracovníci ochranné služby,“ uvedla Zdobnická.

Celníci během kontroly narazili na nesrovnalosti v dokladech. Dospěli k názoru, že cigarety jsou nelegální a kamion nechali převézt do haly v areálu celního pracoviště Chotěbuz.

„Předložené doklady působily nevěrohodně, obsahovaly nesprávné nebo nepravdivé údaje. Řidiči navíc nedokázali podat informace o trase přepravy a ani o skutečném místě dodání. Proto jsme zboží i nákladní vůz zajistili,“ uvedla mluvčí.

V kamionu bylo 13 509 600 kusů cigaret, což je 675 480 krabiček či 67 548 kartónů cigaret. Celní úřad únik na spotřební dani vyčíslil ve výši 34 milionů korun.

Pokud se prokáže, že cigarety jsou skutečně nelegální, původním majitelům se už nevrátí. Případem se bude zabývat soud, který s největší pravděpodobností rozhodne o jejich likvidaci.

K tomuto účelu celníci využívají drtič odpadové společnosti OZO Ostrava. Vzniklou drť pak jako palivo využívá cementárna v Hranicích na Moravě. Před několika dny tak celníci nechali zlikvidovat téměř deset milionů cigaret, které zajistili při loňské kontrolní akci. Náklad byl maskován pneumatikami.

ČTK