17. září 2019 9:25, aktualizováno  10:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Celníci zadrželi v Ruzyni cizince se 40 kilogramy katy jedlé. Droga působí podobně jako amfetamin

Letiště Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně | foto: Tomáš KristLidové noviny

Praha Celníci zadrželi koncem minulého týdne na Letišti Václava Havla v Praze šestadvacetiletého cizince, který se ve dvou kufrech pokusil propašovat 40 kilogramů rostlinné drogy katy jedlé. Muž přicestoval z izraelského Tel Avivu. V úterý o tom informovala mluvčí ruzyňských celníků Šárka Miškovská. Cizince čeká trestní stíhání za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

„Celníci objevili drogu při běžné kontrole zavazadel cestujících. Pašerákova zavazadla nejprve podrobila kontrole rentgenem, která vykazovala velké množství organických látek. Důkladná prohlídka odhalila v obou zavazadlech celkem 40 kilogramů svazků čerstvého rostlinného materiálu Catha edulis,“ uvedla Miškovská.

Kata jedlá obsahuje alkaloid zvaný kathinon, látku, která se účinkem na lidské...

Kata jedlá obsahuje alkaloid zvaný kathinon, látku, která se účinkem na lidské tělo podobá amfetaminu. Využívá se jako droga, listy se žvýkají.

Kata jedlá je strom či keř pěstovaný ve východní Africe a na Arabském poloostrově. Obsahuje látky, které mají stimulační účinky obdobných vlastností jako u amfetaminů. Nejvyužívanějšími částmi rostlin jsou mladé výhonky a listy, které se žvýkají podobně jako žvýkací tabák. Dlouhodobé nadměrné užívání katy je příčinou psychických problémů a dalších nemocí.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.