Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celosvětový počet turistů klesl poprvé po šesti letech

Česko

MADRID Krize a prasečí chřipka poznamenaly vývoj turistického byznysu v loňském roce. Počet příjezdů zahraničních turistů po celém světě loni klesl o čtyři procenta na 880 milionů a nižší byl poprvé od roku 2003.

Vyplývá to ze zprávy Světové organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO). V letošním roce by však cestovní ruch měl opět začít oživovat a počet turistů stoupnout o tři až čtyři procenta.

Generální tajemník UNWTO Talíb Rifáí uvedl, že loňský rok byl pro cestovní ruch jedním z neobtížnějších v historii. „Nicméně výsledky z posledních několika měsíců ukazují, že nastává oživení, a dokonce o něco dříve a silněji, než se původně čekalo,“ dodal.

V posledním čtvrtletí loňského roku se situace v cestovních ruchu začala zlepšovat a počet turistů stoupl o dvě procenta. Pokles počtu turistů zaznamenaly všechny regiony vyjma Afriky, kde počet turistů stoupl o pět procent. V Evropě počet turistů klesl o šest procent, hlavně kvůli výraznému snížení o deset procent v první polovině roku. Nejvíce postiženy byly destinace ve střední, východní a severní Evropě.

Příjmy z turistiky podle prvních odhadů loni klesly o šest procent. Přesnější údaje zatím nejsou k dispozici. UNWTO však upozornila, že tento výsledek je relativně příznivý, vezme-li se v úvahu, že globální vývoz se propadl až o 12 procent.

V letošním roce by se počet turistů měl zvyšovat ve všech regionech, i když v Evropě a Americe bude oživení mírnější. Nejvýraznější růst se čeká v Asii. K růstu má přispět zlepšení důvěry spotřebitelů i firem, nízké úrokové sazby i inflace a velké mezinárodní události, jako mistrovství světa ve fotbale, zimní olympijské hry a výstava Expo.

Výsledky UNWTO odrážejí pouze výkon zahraniční turistiky. Nezahrnují domácí turistiku, která je pro některé destinace velmi důležitá. Podle zkušeností z minulých let mají spotřebitelé v době krize tendenci cestovat více v blízkosti svého bydliště. Některé oblasti si tak vedly relativně dobře díky podpoře domácího cestovního ruchu. Týkalo se to mimo jiné Číny, Brazílie či Španělska, kde domácí trh představuje velkou část celkové poptávky.

***

Cestovatelé

880 milionů lidí navštívilo loni jako turisté cizí zemi.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...