Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Celý vesmír v počítači

Česko

Mapy zemského povrchu už prostřednictvím počítače zkoumá mnoho lidí. Existují však také projekty, které vám nabídnou pohled do vesmíru. Počet informací a znalostí o vesmíru narůstá každým dnem a už nyní dosahuje nepředstavitelných rozměrů - a k šíření a sdílení těchto informací se tedy více než skvěle hodí internet. Nejde však pouze o statické webové stránky doprovázené multimediálním materiálem, ale o interaktivní aplikace, které využívají internet jako přenosový kanál pro tekoucí data. Google už to zná S touto funkcí se můžete setkat například u programu Google Earth (earth.google.com), který do sebe už loni v létě implementoval mapy hvězdné oblohy a snímky pořízené Hubbleovým teleskopem. Oblohu tak Google „sešil dohromady“ z více než milionu fotek z vědeckých a akademických zdrojů jako Sloan Digital Sky Survey, Palomar Observatory v California Institute of Technology a Hubble, který financuje NASA. Samotné obrázky by však měly pouze částečnou vypovídací hodnotu, proto je k nim často připojen i popis a fundovaný výklad, na co se právě díváme.

Odlehčená verze pohledu do vesmíru prostřednictvím Googlu je přístupná i na internetu - na adrese google.com/sky. Teleskop od Microsoftu Program pro zkoumání vesmíru s názvem Worldwide Telescope (www.worldwidetelescope. org), respektive jeho zkušební verzi, představil letos v květnu také Microsoft. Na rozdíl od Google Sky je Worldwide Telescope dostupný jen jako desktopový software pro Windows XP a Windows Vista.

Opět jde pouze o aplikaci, jejímž prostřednictvím přistupujete k vybraným snímkům a k dalším informacím. Databáze v současné době nabývá úctyhodných rozměrů dvanácti terabytů a neustále se zvětšuje. Z tohoto důvodu lze doporučit používání programu jen majitelům rychlejších připojení.

Cílem projektu je podle zástupců Microsoftu podnítit i zájem dětí. „Budu považovat projekt za úspěšný, jestliže Worldwide Telescope změní způsob, jak lidé nahlížejí na vesmír, a u dětí zvýší stupeň znalostí o vesmíru o ty, ke kterým se dosud nemohly dostat,“ uvedl Curtis Wong z výzkumné skupiny Next Media Microsoftu.

Na co všechno se „teleskopem od Microsoftu“ můžete dívat? Základem jsou fotografie různých částí vesmíru, pořízené různými teleskopy. Ty se nemusejí zaměřovat pouze na viditelnou část spektra, ale například i na infračervené, ultrafialové nebo gama záření. Všechny tyto obrázky navíc můžete nechat libovolně prolínat. Výsledné koláže mají nejen svou vědeckou, ale zcela nepochybně estetickou cenu.

Dále se můžete zaměřit na povrchy planet. Konkrétně mezi ně patří Venuše, Mars, Jupiter a jeho měsíce, stejně tak jako Měsíc, patřící k Zemi. Zde však bude ještě potřeba zapracovat, protože se tu nacházejí pouze snímky bez popisků. V případě Marsu máte také k dispozici panoramatické pohledy, jak je zde pořídily sondy Spirit a Opportunity.

Tím výčet možností programů rozhodně nekončí. Amatérští astronomové mají dokonce možnost propojit tento software s patřičně vybaveným dalekohledem a použít počítač pro jeho ovládání. Pro zájemce jsou zde navíc připraveny i videokurzy, tedy jakési přednášky k vybraným tématům, které si můžete stáhnout a sledovat. Nutno však podotknout, že jsou, stejně jako celý program, v angličtině.

O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucím sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!