Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Cenu Michala Velíška dostal sedmnáctiletý mladík, který pomohl motorkáři po vážné nehodě

Cena Michala Velíška foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Cenu Michala Velíška za odvahu při záchraně lidského života získal sedmnáctiletý mladík, který v únoru pomohl motorkáři po vážné dopravní nehodě. Václav Parlásek podle lékařů svou duchapřítomností a precizním poskytnutím první pomoci muži zachránil život.
  15:16

Cena byla udělena na slavnostním ceremoniálu v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí. Porota vybrala tři finalisty z více než 80 nominací, držitele ceny znovu zvolila veřejnost hlasováním na webu.

Parlásek spolu s dalším mladíkem pomohl 20. února asi čtyřicetiletému muži, který na motorce havaroval na silnici mezi Karlovými Vary a Plzní. Zavolal záchrannou službu a díky pokynům operátorky na tísňové lince zaškrtil muži nohu, která silně krvácela.

Záchranu podle organizátorů mladíkům komplikovalo bezohledné chování některých kolemjedoucích řidičů, kteří jim odmítli pomoct. O nohu sice muž přišel, díky Parláskovi ale přežil.

Dalším finalistou se stal Antonín Červenák, který loni v listopadu v Mikulově zachránil seniora před útokem psa. Pes třiasedmdesátiletého muže ve vestibulu činžovního domu pokousal na hlavě, obličeji, rukách a krku. Pokousal i ženu, která ho měla na starosti

Červenák vyběhl ze svého bytu, psa zklidnil a odvedl k jeho majiteli. Jednačtyřicetiletý Červenák vyvázl bez zranění, senior má trvalé následky. Majitel psa s policií spolupracoval, zvíře bylo nakonec utraceno.

Posledním finalistou byl Miroslav Fenik, který loni v prosinci zachránil svou ženu a syna z hořícího rodinného domu. K tragédii došlo loni v prosinci v rodinném domě v obci Ohrazenice na Příbramsku. Dvaatřicetiletý Fenik, jeho manželka a dvouletý syn spali, uprostřed noci ale muže vzbudil kouř a horko. Požár se šířil z přízemí domu.

Fenik ženu probudil a běžel do vedlejšího pokoje pro syna, kterého chránil vlastním oblečením a podal ho manželce, která se mezitím oknem dostala na střechu. Popálená žena se synem v náručí skočila ze střechy, čímž sebe i dítě zachránila, Fenik v hořícím domě zemřel.

Všichni finalisté obdrželi stříbrné pamětní mince. Hlavní cenou, kterou Nadace ADRA a televize Nova udělily letos pošestnácté, je pak plastika anděla.

Cena za nelhostejnost

Organizátoři letos udělili speciální cenu „za nelhostejnost“. Získali ji muž a žena, kteří zemřeli 8. července po pádu stromu na auto při bouřce na Písecku.

Pár z Ústí nad Labem zastavil se svým vozem u obce Čížová v prudké bouři u čtyřčlenné rodiny a nabídli jí úkryt před nepřízní počasí. Do auta se k nim schovaly dvě děti, jejich rodiče zůstali venku. Krátce na to spadl na vůz strom a dvojici z Ústí usmrtil. Děti byly zraněné.

Porota zvlášť ocenila i nominované děti do 15 let a také odvahu a duchapřítomnost seniorů starších 80 let.

Nelhostejnost by v nás měla zůstat, říká spoluzakladatel Ceny Michala Velíška

Slavnostního předávání se zúčastnil také Petr Marák, který ocenění získal loni za to, že zachránil malého chlapce, který při rodinné oslavě během hry s dětmi spadl za tmy do plného septiku. V loňském roce se totiž slavnost kvůli epidemii nemoci covid-19 konala v omezené podobě, zúčastnilo se jí pouze povolených deset lidí.

Letos se vyhlášení účastnily desítky lidí, všichni museli mít nasazený respirátor, u vchodu také organizátoři kontrolovali potvrzení o bezinfekčnosti.

Cena nesoucí jméno Michala Velíška je určena těm, kteří pomohli zachránit život druhého člověka. Nesmí jít o profesionály, záchranáře, hasiče, vojáky či lékaře.

Velíšek se v září 2005 zastal v parku na pražském Karlově náměstí dívky, kterou obtěžoval a ohrožoval pistolí jedenatřicetiletý recidivista. Útočník po Velíškovi, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, dvakrát vystřelil. Televizní střihač Novy útok nepřežil. Velíška vyznamenal v říjnu 2005 prezident Václav Klaus medailí Za hrdinství in memoriam.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat