Ohrožení dodávek ropy by mohlo nastat z několika důvodů. Skutečné obavy obchodníků vyvolala možnost, že by rostoucí státní nepokoje v Egyptě destabilizovaly celý Blízký východ. Tento region totiž těží 20 milionů barelů ropy denně, což je zhruba čtvrtina světové potřeby. „Země Perského zálivu jsou ale mnohem bohatší než Egypt,“ řekl analytik Greg Priddy z agentury Eurasia Group stanici CNN. Podle něj jsou totiž jejich obyvatelé spokojenější než Egypťané.
Nastaly také obavy z toho, že Egypt uzavře Suezský průplav, který včera ale pokračoval v běžném provozu. Jeho uzavření by neznamenalo zásadní nedostatek ropy. Suezským průplavem se denně vyveze pouze 1,8 milionu barelů, což je zhruba dvě a půl procenta světové spotřeby. Egyptem také vede ropovod Sumed, který spojuje přístav Suez se severním pobřežím Egypta. Správa průplavu včera oznámila, že nepokoje na provoz kanálu žádný vliv nemají. OPEC má sice v pohotovosti volné kapacity v objemu šesti milionů barelů denně, což je sedm procent světové poptávky, ale zatím je nevyužije.
Protesty Egypťanů v ulicích Káhiry a dalších egyptských městech včera trvaly sedmý den a stály zatím 300 lidských životů. Egyptská centrální banka ponechala i včera všechny egyptské banky zavřené a uzavřena zůstala i egyptská burza. Akciové trhy se včera uklidnily poté, co odezněly první bouřlivé reakce na egyptské nepokoje.
Včera snížila Egyptu hodnocení mezinárodní ratingová agentura Standard and Poor’s a pohrozila, že prohlubující se politická krize může vést k dalšímu snížení známek egyptské zadluženosti v horizontu tří měsíců. Její snížení ratingu bylo očekávatelné, už v pondělí snížila o stupeň své hodnocení Egypta agentura Moody’s.