Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena Veleslavína strmě padá. Zámek je už ve třetím výběrovém řízení, řešení stále není

Česko

  6:00
PRAHA - Strmý pád zažila cena nájemného, kterou požaduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za měsíční nájem pražského zámku Veleslavín. Z původních 750 tisíc už je na stole nabídka ve výši pouze 260 tisíc korun. Vyloučeno není ani její další snížení, nájem má ale podmínku, areál musí sloužit pro zdravotní účely.

Zámek Veleslavín čeká už třetí dražba. foto:  Michal Šula, MAFRA

Sága okolo zámeckého areálu v pražském Veleslavíně pokračuje třetím výběrovým řízením na jeho pronájem. To vypsal 22. února letošního roku ÚZSVM jako nabídku pro veřejnost. Skončí 29. března. Cena za měsíční pronájem už stihla klesnout na 260 tisíc. Přitom původně byla téměř trojnásobná.

První kolo výběrového řízení skončilo loni 30. listopadu, tehdy úřad neúspěšně nabízel zámek za měsíční nájem 750 tisíc korun. Ani následné snížení nájmu na 525 tisíc ve druhém kole ale potenciální zájemce neoslovilo a Veleslavín tak zůstává prozatím bez nájemce. Tím posledním byla kanadská společnost Canadian Medical Centre (CMC), která se ale mezitím přesunula do nedaleké nové budovy.

Cena zámku by v aukci měla začínat na 382 milionech korun.

Cena zámku by v aukci měla začínat na 382 milionech korun.

Mluvčí úřadu Radek Ležatka nevyloučil, že cena za nájem by mohla v budoucnu ještě klesnout. „Předem nelze určit, jaká by byla cena v dalším hypotetickém výběrovém řízení. Varianta, že cena ještě klesne, je ale stále možná,“ uvedl Ležatka pro server Lidovky.cz.

I přes rapidní pokles ceny se nabídka měsíčního nájemného ještě nedostala na částku, kterou tu platil poslední nájemce. CMC tu totiž každý měsíc platilo 210 tisíc a dá se tak očekávat, že cena vyhlášená ÚZSVM tuto hranici případně v budoucnu minimálně dorovná.

Vlažný zájem z ministerstva

V minulosti o nemovitost projevilo zájem hned několik míst státní správy. Původní záměr úřadu zámek prodat za 382 milionů nejprve zastavilo ministerstvo kultury, ačkoliv původně její prodej povolilo. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se však nekonec rozhodl, že by měla stavba zůstat ve veřejném vlastnictví. Následně o zámek projevila zájem Praha 6 i Hlavní město Praha.

Úřad, který nakládá s majetkem státu, však stále čeká na stanovisko ministerstva kultury, které naznačilo, že by mělo pro Veleslavín využití. „Na stole ale od ministerstva kultury žádný konkrétní návrh neleží,“ uvedl Ležatka.

Ministerstvo ale dává od prostor na Veleslavíně prozatím ruce pryč. „ÚZSVM řeší pronájem zámečku Veleslavín a to tak, aby řádně spravovalo státní majetek do doby, než bude rozhodnuto o jeho dalším využívání státem. Ministerstvo kultury proto nemá důvod podnikat kroky ve vztahu k řízení o pronájmu,“ napsala serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Martha Häckl.

Nová kolaudace? Zatím ne

Podle ní zájem ministerstva o prostory trvá, sdělit bližší podrobnosti zatím ale nehodlá. „Jednání o zapojení konkrétních subjektů však stále probíhají a ministerstvo nemůže v tuto chvíli sdělit bližší podrobnosti,“ uvedla Häckl.

Nalézt dalšího vhodného nájemce však kvůli podmínkám v nájemní smlouvě nebude nic snadného. Část areálu musí totiž nový nájemce využít ke skladovacím či administrativním účelům. Zdaleka největší překážku ovšem představuje fakt, že kolaudace objektu určila jako způsob využití „zdravotní účely“. Tím se výběr možných nových nájemců povážlivě snížil.

Ležatka k tomu uvedl, že i vzhledem k zájmu ze strany ministerstva kultury se zatím opětovná kolaudace, která by umožnila využít zámek i pro jiné účely, nechystá.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat