Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Cena za film o koktajícím králi

Česko

Americkou režisérskou cenu, jež bývá předzvěstí Oscarů, získal Brit Tom Hooper, tvůrce snímku Králova řeč. Při přebírání poděkoval své matce, která jej přivedla na téma životního příběhu krále Jiřího VI.

LOS ANGELES / PRAHA Britská média nestačila žasnout, když se filmovému tvůrci Tomu Hooperovi v noci ze soboty na neděli nečekaně dostalo nejvyššího ocenění Sdružení amerických režisérů (Directors Guild of America, DGA). Za favorita na cenu, která obvykle bývá předzvěstí zlaté sošky Oscara, byl podle všeho považován spíše David Fincher, režisér hojně vyhledávaného snímku Sociální síť.

„Jsem velmi vděčný celému svému štábu, cítím se zcela ohromený, tohle je největší pocta, jaké se mi v životě dostalo,“ uvedl při přebírání ceny překvapený Hooper, jenž svým snímkem Králova řeč předčil kromě Finchera kupříkladu také Darrena Aronofského s dramatem Černá labuť či Christophera Nolana s filmem Počátek.

Na téma životního příběhu někdejšího britského krále Jiřího VI., který musel překonat vlastní vrozenou vadu řeči, Hoopera podle jeho slov přivedla maminka. Při slavnostní ceremonii jí proto vzkázal své díky. „Plyne z toho všeho hlavní poučení: poslouchejte svou matku,“ vtipkoval režisér během třiašedesátého ročníku udílení cen.

Prozradil také, že jej maminka na téma přivedla poté, co se v Londýně zúčastnila čtení textu dosud neinscenovaného dramatu, a usoudila, že je to vhodná látka pro film. „Vrátila se tehdy domů, hned mi volala a řekla: Mám dojem, že jsem kápla na tvůj příští film,“ svěřil se Hooper podle zpravodajství BBC.

Vychválil také scenáristu svého snímku Davida Seidlera, kterého potkal podobný životní osud. V mládí prý koktal, a když za druhé světové války v rozhlase poslouchal projev Jiřího VI., pomyslel si, že když své koktání dokáže zvládnout král, on je také musí překonat... Historické drama sleduje dobu nástupu krále Jiřího VI., otce současné královny Alžběty II., do čela britské monarchie. Snímek, který vznikl v britsko-australské koprodukci a jehož hlavní role ztvárnili Colin Firth, Geoffrey Rush a Helena Bonham Carterová, už byl nominován i na Oscary, a to hned ve dvanácti kategoriích.

Ceny Americké filmové akademie (AMPAS) se letos budou v Hollywoodu předávat 27. února. Jména vítězů v kategorii nejlepší režie přitom od roku 1948 kromě šesti výjimek vždy kopírovala výběr Sdružení amerických režisérů. Také v loňském roce ovládla obě ceny shodně se snímkem Smrt čeká všude Američanka Kathryn Bigelowová. Další velkou cenu DGA letos podle ČTK získal v sekci dokumentárních filmů snímek Inside Job Charlese Fergusona, jenž analyzoval hospodářskou krizi a upozornil na jednání ekonomických a obchodních „bossů“ odpovědných za finanční chaos.

„Vrátila se domů, hned mi volala a řekla: Mám dojem, že jsem kápla na tvůj příští film.“

Autor: