Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena za Kamencové jezero? Odrazovým můstkem je pro nás suma 41,5 milionu, říká nájemce

Česko

  5:00
PRAHA - Po osmi letech v rukou soukromého správce se o Kamencové jezero už opět stará město Chomutov. Radnice při jednání s nájemcem CV Relax debatuje i o šlapadlech, lodičkách nebo popelnicích a snaží se dohodnout na finální ceně, za kterou areál odkoupí. Pro firmu je ale odrazovým můstkem zhruba 42 milionů korun, které do jezera investovala.

Kamencové jezero v Chomutově. foto:  Dan Materna, MAFRA

V Chomutově kolem Kamencového jezera mají teď na spěch. Radnice se totiž snaží stihnout turistickou sezonu ve vyhledávané lokalitě. Město už začalo s drobnými opravami a oštítkovalo majetek spojený s areálem jezera.

„Ukončili jsme výběrová řízení a vybrali dodavatele pro opravu bočních mol, dále na vyčištění části dna jezera a na repas vleku pro vodní lyžování na sousedním vodním díle,“ vyjmenoval pro server Lidovky.cz mluvčí města Jan Rödling. Město má nyní opravdu na pilno, brány pro turisty chce otevřít co nejdříve. „Plánujeme to od července letošního roku,“ doplnil mluvčí.

Lodičky, šlapadla, popelnice

Kamencové jezero jako přírodní unikát

  • Kamencové jezero je přírodní unikát.
  • Vysoký obsah kamence ve vodě zabraňuje růstu řas a sinic, i v tropických dnech tak zůstává většinou čisté.
  • Rozloha chomutovského jezera činí 16 hektarů.
    Zdroj: ČTK

Podnikatel Zdeněk Fojtík ze společnosti CV Relax, která areál jezera dostala v roce 2008 od města do správy, přitom ještě nedávno hrozil opakem. Kvůli zanedbanému a špatnému stavu chtěl jezero nechat zavřené, protože si město neplnilo své povinnosti. Chomutov se tak nakonec rozhodl, že údajně dlouhodobě nevýhodnou smlouvu vypoví (více čtěte ZDE). Kamencové jezero si už nyní přebraly firmy, které začaly s opravami.

„Nadále jednáme s CV Relax na převzetí movitých věcí, které jim patří a které jsou potřebné pro běžný provoz, například lodičky, šlapadla, popelnice, vybavení chatek, odbavovací software a další inventář,“ přiblížil mluvčí Rödling, kolem čeho se nyní debata s Fojtíkem točí. Město poté plánuje, že celý areál převede pod svou organizaci Podkrušnohorský zoopark, která bude jezero provozovat.

Nejdůležitější otázkou ale stále zůstává cena, kterou musí Chomutov Fojtíkovi za výkup areálu zaplatit. Ve smlouvě z roku 2008 se totiž zavázalo, že investice CV Relax vykoupí zpátky. Strop pak stanoví znalecký posudek, který už část majetku ocenil. Za stavby, sítě a některé další příslušenství v areálu Kamencového jezera navrhl znalec částku 22 milionů korun. Na ocenění dalších věcí ale město stále čeká.

  • „Smlouva o pronájmu Kamencového jezera je pro město Chomutov vysoce nevýhodná. Město hradí údržbu, opravy či různé investice a přitom nemá žádný podíl na výnosech z provozu. Zcela nelogicky se tedy vzdalo příjmů a ponechalo náklady. Nový nájemce začal platit městu symbolické nájemné a sám zvýšil mnohonásobně nájem stánkařům. Zavázal se pouze provést některé investice, na které ovšem získal veřejné prostředky,“ okomentoval podmínky smlouvy Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který situaci u Kamencového jezera sleduje dlouhodobě.

Některé budovy přitom zůstávají v majetku CV Relax. „Jedná se například o větší stánky s občerstvením, tam je možné, že si je CV Relax bude chtít pronajímat a provozovat nadále samostatně. Samozřejmě záleží na dohodě, zda nám všechen majetek bude chtít převést, případně zda bude něco rozporovat,“ uvedl mluvčí Rödling.

Dáme jim všechno

Podle právního zástupce CV Relax Daniela Voláka probíhá dohoda mezi městem Chomutov a Fojtíkem velmi dobře. Rozhodně se prý nejedná o nějaký spor a debaty probíhají „korektně a vstřícně“. „Respektujeme vůli města starat se o svůj majetek,“ uvedl Volák pro server Lidovky.cz.

Posudek města, který areál Kamencového jezera prozatím ocenil na zhruba 22 milionů korun, je podle jeho názoru ale třeba ještě doplnit. Znalci prý nezapočítali například meteorologickou stanici, kamerový systém či inženýrské sítě, do kterých jeho klient investoval miliony korun.

I tak už má ale CV Relax jasno, od jaké výše chce debatu s městem začít. „Z našeho pohledu je jasná cifra 41,5 milionu korun, protože tyto investice jsou zaúčtovány v majetku města. Jako odrazový můstek a jednoznačně prokazatelná suma je to tedy tolik,“ popsal Fojtíkovu představuj právní zástupce Volák. Zároveň prý městu nabídli, že mu přenechají veškerý majetek, tedy včetně budov či stánků s občerstvením. „Platí, že město nemůže dát vyšší cenu než dle znaleckého posudku,“ reagoval na to znovu mluvčí Chomutova Rödling.

Nevýhodná smlouva

Město se Kamencové jezero rozhodlo svěřit soukromníkovi v roce 2008 kvůli tomu, že byl areál dlouhodobě ztrátový. Jenže za osm let pronájmu do něj Chomutov musel investovat mnohem víc peněz než za stejné období, kdy byl ještě v jeho rukou. Podle smlouvy šly totiž veškeré náklady na účet města, všechen zisk naopak do kapsy Fojtíka.

Kamencové jezero v Chomutově.
Kamencové jezero v Chomutově.

Od začátku se také spekulovalo o tom, že za novým nájemcem ve skutečnosti stojí bývalý senátor za ODS a šedá eminence Alexandr Novák. Kromě toho, že je s Fojtíkem spojuje stejný politický dres, je navíc pojí i dlouholeté přátelství. Fojtík se k CV Relaxu přihlásil až v roce 2014, kdy došlo k zákazu anonymních akcií, se kterými tehdy společnost operovala.

Právě skrytá vlastnická struktura může podle Janusze Konieczného z Nadačního fondu proti korupci vyvolávat mnohé spekulace. „Informace o tom, jak se měnilo skutečné vlastnictví, jsou nedohledatelné a zapsání jediného akcionáře na tom nic nezměnilo. Zde je zřejmá snaha o ukrytí skutečného vlastníka a nelze tedy vyloučit, že akcionářem nebyli politici, kteří o pronájmu rozhodovali,“ uvedl k tomu s tím, že v době uzavření smlouvy zákon městu umožňoval, aby ve veřejné soutěži došlo k rozkrytí vlastnické struktury. Město to ale nepožadovalo.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...