Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena za nejisté dobrodružství

Česko

Dvacátým laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se včera večer stal Jiří Skála

PRAHA Dvacátým laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarné umělce se včera stal Jiří Skála. Mezinárodní porota Skálu vybrala z pěti finalistů, mezi nimiž byli ještě Tomáš Džadoň, umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm, Petra Herotová a Alena Kotzmannová.

Po šesti letech se předávání ceny také zúčastnil bývalý český prezident a jeden ze zakladatelů ocenění Václav Havel. Přišli se podívat i Lou Reed a Suzanne Vega, kteří vystoupí na zítřejším Havlově koncertu k 20. výročí pádu komunismu. Vůle komunikovat Porota ocenila Skálův soustředěný a důsledný konceptuální přístup k vlastní tvorbě. Skálovy práce, v tomto případě netypická instalace kombinující video a panely s texty, často vyžadují plnou pozornost diváka, zároveň se však vyznačují vůlí komunikovat. Autor podle porotců dokáže tematizovat jak osobní vztahy, tak analyzovat celospolečenské vazby.

Ceremoniál předávání jubilejní ceny v pražském centru současného umění DOX měl podobu divadelního představení, které připravil laureát Chalupeckého ceny z roku 2003 Michal Pěchouček. Nositel ceny získává šek na 50 tisíc korun na svůj další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a částku 100 tisíc korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu. Výstava prací všech finalistů je v DOX až do ledna 2010.

Ano, ano, ne, ano, ne, ne Jiří Skála (1976) se nebojí pouštět na půdu uměleckých pokusů a nejistých dobrodružství. Oproti loňskému roku, kdy také patřil k finalistům Ceny Jindřicha Chalupeckého, se ještě více odpoutal od jazyka výtvarného umění a směřuje k experimentálním formám literatury. Ve své instalaci v DOX kombinuje videa a literární texty a shrnuje zde své jazykové a filozofickoumělecké experimenty z období posledního roku. Jedno z videí například ukazuje akci, při níž dva lidé čtou dvojkový kód fotografie lidských úst, přičemž nula je zaměněna za ne a jednička za ano.

Skála si však o svém díle nemyslí, že by bylo jakkoli elitářské. „Překvapilo mě, že si návštěvníci texty pozorně čtou. Cítím, že jsem na hranici mezi literaturou a výtvarným uměním. Trochu mi to připomíná situaci Jiřího Koláře, aniž bych se chtěl k němu přirovnávat, ale také z něj se v 60. letech z básníka stal výtvarný umělec. Ta hranice mě velmi baví a snažím se jí držet,“ řekl.

Povzbuzení od Havla a Koláře Cena nesoucí jméno významného výtvarného a literárního kritika vznikla z podnětu Havla, Theodora Pištěka a Jiřího Koláře v roce 1990 proto, aby povzbudila mladé umělce k větší aktivitě a umožnila jim přímý styk s výtvarným světem. Další práce a úspěchy mnoha z dosavadních nositelů ceny svědčí o tom, že se Společnosti Jindřicha Chalupeckého toto poslání daří naplňovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!