Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Cena za snadnou jízdu na chatu

Česko

Od „králíkáren“ k životu v souladu s přírodou. Exprezident Václav Havel o tématu Fora 2000

Krajinu bráníme až ve chvíli, kdy se její devastace dotkne přímo nás, říká Václav Havel v exkluzivním interview pro LN.

* LN Česko bude hostit debatu o úrovni veřejného prostoru. Jak obstojí naše krajina v porovnání se světem?

Určitě je možné, byť s výhradami, řadit naši krajinu k nejpříjemnějším.

* LN Kdo je zodpovědný za její současnou podobu?

My všichni a každý zvlášť. Vyrůstáme a žijeme v prostředí, které nás ovlivňuje. A pakliže stav krajiny není vnímán jako hodnota, o kterou je třeba pečovat, schválíme, postavíme a zvykneme si téměř na cokoli. Konkrétní zodpovědnost nese majitel nebo ten, kdo je pod stavbou podepsán. Přijede-li ale turista do Česka, nezajímá ho, kdo co schválil. Je to vizitka nás všech.

* LN Jak se tedy má rozhodovat o formování veřejného prostoru? Veřejně, či skrze odborníky?

Právo rozhodovat bychom měli mít všichni. Experti by měli vypracovat stanoviska a doporučit řešení. Své by měla říct i místní zastupitelstva, případně občané. To oni budou v prostředí žít a mít stavbu na očích. Proto by spoluúčast, spolupráce, individuální názory a zájmy měly nahradit převládající lhostejnost.

* LN Mají mít občané právo rozhodovat, jak bude vypadat jejich bezprostřední okolí? Nebo je vše součástí většího celku a je třeba, aby jednotlivé lokality souzněly?

Platí obojí, proto je to tak ošidné. Nadřadit jedno a ostatní pominout nelze. Stav krajiny, měst a továren není pouze lokální záležitostí. Lokální, regionální a státní zájmy musí být citlivě vybalancovány. Nelze zničit části města či krajiny jen proto, abychom jimi lehce projeli do klidného prostředí svých chalup.

* LN Nedávná rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ukazují, že malé obce často nedokážou naplnit požadavky na územní plány. Jak to změnit a obcím pomoci?

Někde pro takové rozhodování skutečně nemusí být podmínky. Vtom případě by měli občané spolupracovat s odborníky, získat od nich varianty návrhů a z nich si vybrat.

* LN Umí lidé uvažovat o společenských zájmech, nebo myslí většinou jen na sebe?

Historie to dokazuje. Byla období, ve kterých nepřevládaly individuální zájmy. My naopak žijeme v době, která zdůrazňuje a podporuje individualitu a nadřazuje zájmy osobní nad zájmy sociálního celku. Veřejná témata jako starost o krajinu a kvalitu prostředí zůstávají na okraji pozornosti.

* LN Takže chcete říci, že žijeme v podstatě jen sami pro sebe?

Pracovat pro svoji generaci je přirozené. Je ovšem dobré, když je to konfrontováno s horizontem věčnosti. Jsme společnost víceméně ateistická, věčnost zaměňujeme s představou utilitární budoucnosti. To souvisí s tématem lidské odpovědnosti.

* LN Dá se náš přístup zvrátit?

Zeptáte-li se rodičů, co dělají pro děti, vyjmenují, jak se o ně starají. Patrně nikdo neřekne, že pro ně zachovává či přetváří krajinu, kterou zdědil po předcích. Nepociťujeme ji jako zvláštní hodnotu. Možná i proto, že naše země je krásná a bohatá, máme dojem, že to je samozřejmé. Lidé ji začnou bránit až ve chvíli, když se jich případná devastace osobně dotkne.

***

ANKETA LN Představuje pro vás česká krajina a veřejný prostor „Svět, v němž chcete žít“?

Bořek Šípek

architekt

Ano, Česko je totiž krásná země. Zejména, co se krajiny týče. V oblasti veřejného prostoru a architektury už je to horší. Chybí mi hlavně trochu více moderní pojetí života.

David Černý

výtvarník

Jsem městská kreatura, vnímám to z pohledu Prahy. Tam mě rozčiluje totální nekoncepčnost a neřízení rozvoje města. Problém je i v krajině. U nás se totiž neurbanizuje, ale automobilizuje.

Zdeněk Lukeš

historik architektury

Jsem tady šťastný. Máme krásnou krajinu, nádherné památky. Když to srovnám s jinými zeměmi, tak bych neměnil. Neznamená to ale, že jsem se vším spokojen.

Adam Gebrian

architekt

Ne. Svět, ve kterém chci žít je založen na férových mezilidských vztazích, důvěře, solidaritě, otevřenosti, toleranci a nesobeckosti. Ty se přirozeně promítají do fyzické podoby veřejného prostoru, který je odrazem těchto charakteristik. Česko takovou zemí momentálně není.

CO JE FORUM 2000

* Myšlenka na uspořádání pravidelné konference, v rámci níž významní hosté přibližují výzvy, kterým lidstvo čelí, vznikla už v roce 1997. * Iniciátory byli tehdejší prezident Česka Václav Havel, japonský filantrop Yohei Sasakawa a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel. * Témata konference sahají od mezináboženského dialogu až k lidským právům či národní bezpečnosti. * Letošní ročník se uskuteční v Praze ve dnech 10. až 12. října a jeho motto je „Svět, ve kterém chceme žít“.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...