6. ledna 2015 15:07, aktualizováno  15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cena za vilu není malá. Janouškova advokáta neznám, brání se Mynář

Vratislav Mynář, předseda Strany práv občan - zemanovců.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář, předseda Strany práv občan - zemanovců. | foto: MAFRA - Dalibor Glück

PRAHA Kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen, že za vilu zaplatit dost. „Koupil jsem ji za peníze vyšší, než byla pořizovací cena toho pána,“ brání se. Janouškova advokáta Víta Širokého, od kterého nemovitost koupil, prý nezná. „Viděl jsem ho pouze jednou při podpisu smlouvy,“ řekl kancléř.

Kancléř čelí kritice kvůli koupi vily v pražských Strašnicích od advokáta Víta Širokého, který u soudu hájí například kontroverzního lobistu Romana Janouška. „Pana doktora neznám, viděl jsem ho pouze jednou při podpisu smlouvy,“ řekl Mynář v rozhovoru pro Českou televizi. Mynář však nebyl schopný jasně vysvětlit, jak se o prodeji domu dozvěděl. „Měl jsem vytipováno několik nemovitostí, díky očekávané radostné události, jsem chtěl mít bydlení pro rodinu,“ kličkoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Mynář navíc nemovitost získal za 5,5 milionu korun, což je podle expertů oslovených serverem Lidovky.cz nižší cena, než je v dané lokalitě běžné. „Ten propad ceny je teoreticky možný, pokud by ta stavba téměř zanikla, nebo se měla zdemolovat z důvodu třeba nějakého požáru. Tu nemovitost konkrétně neznám, ale takový pokles je v běžném režimu málo pravděpodobný,“ míní prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Jak ukazují aktuální snímky parcely, nic takového nenastalo.

Vila, kterou koupil kancléř Mynář od Janouškova advokáta:

Podle kancléře je cena v pořádku. „Koukal jsem na cenu, za kterou to koupili přede mnou. K této ceně jsem nabídl 10 procent a tu jsem považoval jako konečnou. Nejsem si vědom toho, že bych musel u koupi nemovitosti dělat znalecký posudek. Média akorát spekulují. Pokud vím, tak jsem koupil dráž, než bylo nakoupeno,“ hájí se Mynář.

„Do vily nebyla investována ani koruna a za deset let velmi výrazně zchátrala. Nevím, co je na tom k vysvětlování. Bude nutná totální rekonstrukce při zachování obvodového zdiva. V ten moment se mi cena nezdá vůbec nízká,“ popsal kancléř pro ČT stav objektu.

Advokát Široký nemovitost koupil od podnikatele Radka Luňáka, který v minulosti prodával pozemky pražským politikům v čele s Tomášem Hrdličkou. Luňák přitom koupil dům v roce 2005 za 8,25 milionu od magistrátu, Širokému ho v roce 2013 prodal za 5,1 milionu. Luňák tak při transakci přišel o více než 3 miliony korun a Široký, po odečtení poplatků a daní, vydělal jen něco málo přes 100 tisíc korun.

Vila Vratislava Mynáře.
Vila Vratislava Mynáře.
Ukázka kupní smlouvy na vilu Vratislava Mynáře
Vila Vratislava Mynáře.

Prezident Miloš Zeman podle Mynáře o nákupu vily ví. „Pana prezidenta informuji o všech záležitostech, stejně jako Národní bezpečnostní úřad a panu prezidentovi se nezdálo nic divného,“ míní kancléř.

Prvotní informaci o Mynářově nové nemovitosti přinesl deník Blesk, jemuž kancléř ochotně popsal, že dům hodlá rekonstruovat. Otázku na cenu ovšem nechal bez odpovědi. „To není podstatné, hradil jsem ji z peněz, které jsem si vydělal dávno předtím, než jsem se stal kancléřem,“ odmítl být konkrétní.

Prezident Miloš Zeman podle Mynáře o nákupu vily ví. „Pana prezidenta informuji...
jzlJakub Zelenka